×

Krmarjenje

    Jezikovna svetovalnica

    • Registracija
    • Prijava
    • Iskanje
    • Novo vprašanje
    • Domov
    • Kategorije
    • Oznake
    • Nedavno
    • Priljubljeno

    Je prav »svetilnikar« ali »svetilničar«?

    izpeljanke
    besedotvorje izpeljanke svetilničar svetilnikar
    1
    1
    1459
    Nalagam več objav
    • Od starejšega do novejšega
    • Od novejšega do starejšega
    • Največ glasov
    Odgovori
    • Odgovori s temo
    Prijavi se za odgovor
    Ta tema je bila izbrisana. Vidijo jo lahko le uporabniki s pravicami upravljanja.
    • Moderator
      Moderator Zadnje urejanje: Moderator


      Vprašanje:

      Pozdravljeni, zanimam me, ali je pravilno poimenovanje za človeka, ki upravlja s svetilniki: svetilničar ali svetilnikar. Nenavadno pa se mi zdi tudi uveljavljeno poimanovanje za posadko, ki biva na svetilniku in upravlja svetilnik: uveljavljeno poimenovanje je namreč svetilničarska posadka. Ali predlagate kakšno bolj ustrezno poimenovanje, npr. svetilniška posadka?


      Odgovor:

      Besedotvorno sta pravilni obe obliki: svetičnikar in svetilničar. Obe sta izpeljani iz samostalnika in zaznamujeta osebo, ki ima z nečim opraviti. Očitno je pri svetilnikarju/svetilničarju vprašanje le, če je končni glas izhodiščne besede ohranjen (kot pri dimnikar, dežnikar) ali pa se spremeni, zmehča (električar). V preteklosti so jezikoslovci zavračali zmehčane oblike: namesto električar so priporočali elektrikar ipd. Nekateri še danes menijo, da so oblike računalnikar, elektrikar in matematikar besedotvorno ustreznejše. Vendar pa je v zadnjem slovenskem pravopisu ta način vredotenja umaknjen in so te besedotvorne dvojnice izenačene.

      Če omahujete pri izbiri svetilnikarja/svetilničarja, vam lahko pomaga tudi podatek o pogostnosti rabe, kot jo je mogoče ugotoviti po naših besedilnih korpusih. Ta govori v prid svetilničarju.

      Tudi pri izbiri ustreznega pridevnika svetilničarski (< svetičničar) ali svetilniški (< svetilnik) je končna odločitev prepuščena vam, saj sta oba pridevnika ustrezna, razlikujeta se le glede na izhodiščno besedo. Gre lahko za 'posadko svetilničarjev' ali pa za 'posadko, ki dela pri svetilniku'.

      Helena Dobrovoljc (februar 2013)

      1 odgovor Zadnji odgovor Odgovori Citiraj
      • Prva objava
        Zadnja objava
      Navajanje
      Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.

      Licenčni pogoji
      Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.

      © ISJFR ZRC SAZU

      • O svetovalnici
      • Fran.si