O samostalniku »glorija« v SSKJ
-
Vprašanje:Kako je mogoče, da je v SSKJ naravni pojav »glorija« opredeljen s kvalifikatorjem alpinistika in kako napako popraviti?
Odgovor:Izraz glorija, v letu 1970 kvalificiran kot alpinističen, ne bi prišel v SSKJ, če ga ne bi tako opredelil terminološki svetovalec pri SSKJ in ga ne bi potrjevalo listkovno gradivo. V listkovni kartoteki tako najdemo podatek, da je mnenje o izrazu v pomenu 'naravni pojav' glorija podal strokovnjak za alpinizem.
Glede na to, da je v SSKJ v geslu glorija zapisano »alp. mavričast sij ob človekovi senci na nizko ležeči megli«, lahko sklepamo, da je bil pojav najprej zabeležen v alpinistični literaturi. Glorijo v angleščini imenujejo Brocken spectre (tudi mountain spectre ali Brocken bow), v nemščini pa Brockengespenst. Natančneje se pojav opisuje tudi kot mavrični sij ob človeški senci, ki se opazi na megli, če je megla v isti višini s soncem, človek pa nekoliko višje, da to vidi. V angleški Wikipediji lahko preberemo, da so pojav opazovali prvič 1870 na gorskem vrhu v Nemčiji in da je s tem povezana tudi legenda.
Izraz je bil kasneje vključen v Meteorološki slovar (1990), medtem ko ga v ZRC-jevem Planinskem slovarju ni. Torej je bil kasneje termin uvrščen na področje meteorologije, v drugi izdaji SSKJ pa je ostalo še po starem.
Kako predlagati popravek?
Najbolje je, da na portalu Fran pri geslu glorija v SSKJ2 kliknete na povezavo »Predlagajte popravek ali dopolnitev sestavka« in tam lahko opišete svoj pogled.Helena Dobrovoljc (marec 2019)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.