Jezikovna izbira: »pandemičen« ali »pandemski«
-
Vprašanje:Pri prevajanju smo s skupino kolegov prišli do naslednjega spoznanja:
Pridevnik pandemski je sicer v sprotnem slovarju in njegova raba je bolj razširjena, vendar je v SSKJ po drugi strani pridevnik epidemičen (ne pa epidemski). Poleg tega sta obliki na -ičen za oba pridevnika uporabljeni tudi v medicinskem slovarju. Zaradi poenotenja oblik v zvezi z epidemijo in pandemijo bi zato dali prednost pandemičen pred pandemski.
Kakšno je vaše stališče?
Odgovor:Taka dvojn(ičn)ost, kot jo vidimo pri pridevniških parih pandemski/pandemičen in epidemski/epidemičen, ni v slovenščini nič nenavadnega – o tem smo že pisali tukaj. Obe obrazili (tako -ski kot -(ič)en/-(ič)ni) sta za tako tvorbo primerni in relevantni, niso pa vsi štirje pridevniki, ki jih omenjate, enako pogosti in uveljavljeni. Pa poglejmo:
- pandemski: Od aktualnih priročnikov slovenščine ga omenja le Sprotni slovar, kar pomeni, da je izraz v rabi pogostejši zlasti v zadnjem času. Gigafida razkriva, da se ta pridevnik v slovenskih besedilih pojavi nekje po letu 2005, in sicer prevladujoče v besedni zvezi pandemska gripa. Pridevnik je v rabi precej uveljavljen (405 pojavitev).
- pandemičen: V aktualnih priročnikih slovenskega jezika ga ni. Omenjen je v Mikrobiološkem slovarju, Slovenskem medicinskem slovarju in Besedišču slovenskega jezika, kjer so zajete besede, ki niso bile uvrščene v SSKJ. V Gigafidi ima 116 pojavitev, zlasti v besednih zvezah pandemična gripa in pandemična razsežnost.
- epidemski: Omenjen je v Besedišču slovenskega jezika. Prav tako ga vsebuje Mikrobiološki slovar, ki uporabnika s puščico usmeri na pridevnik epidemičen. V Gigafidi se pridevnik epidemski pojavi samo štirikrat.
- epidemičen: Na Franu se pojavi v SSKJ2 in SP 2001, vsebujeta pa ga tudi Mikrobiološki slovar in Slovenski medicinski slovar. Gigafida s 302 pojavitvama izkazuje uveljavljenost tega pridevnika.
Kot vidimo, je le pridevnik epidemski manj uveljavljen, zaradi česar je v primerjavi s pridevnikom epidemičen manj primerna izbira. Pridevnika pandemski in pandemičen sta v rabi relativno enakovredna, prvi je pogostejši, drugi pa ima podporo zdravstvene stroke. Če želite uporabljati izraza z enakovrstnim obrazilom, je izbira pridevnikov epidemičen in pandemičen popolnoma primerna, saj je uveljavljena strokovna raba poleg izhodiščne slovnične/sistemske ustreznosti najbolj relevantna.
Urška Vranjek Ošlak (april 2020)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.