Cepiti se s cepivom »AstraZenece« ali »AstraZeneca«?
-
Vprašanje:V medijih spremljam rabo imena AstraZeneca. Nekateri govorijo o podjetju, drugi o cepivu, kar me zelo moti. Ali ni tako, da je podjetje AstraZeneca naredilo cepivo, ki ima drugačno ime? Kaj pa zapis? Nekateri pišejo Astrazeneca, drugi pa AstraZeneca.
Odgovor:Cepivo proti covidu-19 je v projektu britanske vlade razvil Inštitut Jenner v sodelovanju z raziskovalno skupino (angl. Oxford Vaccine Group) na Univerzi v Oxfordu. Cepivo so najprej poimenovali s kodnim imenom: AZD1222 ali ChAdOx1 nCoV-19. Po uradni odobritvi cepiva je MHRA (Britanska regulativna agencija za zdravila in zdravstvene izdelke) izdala dovoljenje za nujno oskrbo s cepivom, imenovanim COVID-19 AstraZeneca. Podjetje AstraZeneca (ime je nastalo po združitvi dveh podjetij – švedske Astre in britanske Zenece) je namreč prevzelo skrb za proizvodnjo in distribucijo cepiva.
V besedilih danes srečujemo več imenskih različic. Na Wikipediji cepivo imenujejo
protikovidno cepivo Oxford-AstraZeneca, še bolj razširjeno pa je kar okrajšano kot AstraZeneca.Sklon je torej lahko različen:
- cepljenje s cepivom AstraZenece – v pomenu 's cepivom proizvajalca AstraZeneca',
- cepljenje s cepivom AstraZeneca – v pomenu 's cepivom, imenovanim AstraZeneca'.
Če jedro cepivo izpustimo, je mogoča le ena oblika:
- cepljenje z AstraZeneco – v pomenu 's cepivom, imenovanim AstraZeneca'.
Da se cepivo imenuje enako kot njegov proizvajalec, v tržnem svetu ni nenavadno.
Slovarski prikaz povedanega bi bil videti takole:
AstraZeneca -e [ástrazéneka] stvarno ime
|ime podjetja|: Jutri bodo nadaljevali cepljenje tudi s cepivom AstraZenece, Cepivo izdelujejo pri AstraZeneci
|ime cepiva|: cepiti se z AstraZeneco; kot imenovalni prilastek Adenovirus v cepivu AstraZeneca se ne more razmnoževati ali povzročiti bolezni.Helena Dobrovoljc (marec 2021)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.