Beseda »sntntn« in slovarji
-
Vprašanje:Zakaj besede sntntn ni v slovarju čeprav se uporablja pogosteje kot recimo kompjuter, ki pa je v slovarju?
Odgovor:O besedi sntntn lahko več preberemo v slovarčku Razvezani jezik, v korpusu je bila prvič zabeležena leta 2008. Gre torej za razmeroma novo besedo, raba pa narašča oz. prehaja iz pogovornega jezika v zapisana medijska besedila, kot lahko vidimo npr. iz prispevka na MMC. O živosti besede priča tudi pesem z naslovom Sntntn polka.
Besedo so si zagotovo izmislili v šali in se je razširila zaradi poimenovalne praznine, kasneje pa tudi zaradi nagnjenosti h gospodarnosti, saj je bolj gospodarno uporabiti eno besedo (četudi sntntn) kot pa opis kovinski obroček za odpiranje pločevink. Našo zadržanost ob presoji knjižnega "statusa" besede sproža tudi zavedanje, da je beseda z glasovnega stališča neznačilna in je v slovenščini sploh ne bi tvorili – slovenščina ne pozna zaporednih zlogotvornih n, zato je glasovna podoba te besede nenavadna. Izvor izraza ni znan, zato je povezava z zvokom kovine [tə̀n] ob odpiranju pločevinke nepotrjena. Nekateri viri ga kot izmislek umeščajo v Slovenijo, sicer naj bi ga poznali tudi drugi južnoslovanski jeziki (vir: Lingvofil).
O razlogih, zakaj določene besede ni v (določenem) slovarju, smo v Jezikovni svetovalnici že večkrat pisali. Te odgovore najlažje najdete s pomočjo oznake »vključitev besede v slovar«, na tem mestu izpostavimo dva odgovora: Dodajanje novih besed v slovar in Merila za sprejem besed v drugo izdajo SSKJ.
Pri pripravi slovarjev vedno uporabljamo obsežno gradivo, t. i. besedilne korpuse, s pomočjo katerih se odločamo, ali bomo določeno besedo uvrstili v slovar. Če si ogledamo besedo sntntn (zasledimo tudi različico cntntn) v pomenu 'priprava za odpiranje pločevink', vidimo, da se v korpusu Gigafida 2.0 pojavi le 4-krat, saj gre za pogovorno besedo, kompjuter je sicer prav tako pogovorna beseda, vendar pa ima v istem korpusu 166 pojavitev, saj se je očitno iz pogovornega jezika razširila v raznovrstna besedila, kar lahko razberemo tudi iz korpusa, in je zato uslovarjena.
Če bo raba besede sntntn še naraščala, bi se beseda lahko uvrstila v nenormativni Sprotni slovar slovenskega jezika na portalu Fran.
Pojasnilo:
Odgovor je bil s povezavo na spletišče Lingvofil dopolnjen 6. decembra 2021.Mija Michelizza, Helena Dobrovoljc, Alenka Jelovšek (november 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.