Izraza »žledenje« in »žlediti« v slovarjih knjižnega jezika
-
Vprašanje:Izraza žledenje in žlediti (kar se tiče žleda) sem opazil pri vremenskih napovedih. V SSKJ-ju teh izrazov ni, se pa pojavita v posameznih drugih slovarjih. Kako je s splošno rabo? Ali sta sploh ustrezna?
Odgovor:Glagolnik žledenje se na portalu Fran oz. na Terminologišču pojavi le v Geografskem terminološkem slovarju, kjer vsebuje označevalnik področja strokovne rabe klimatogeografija in je definiran kot 'nastajanje žleda'. Na portalu Fran je zabeležena še oblika povratnega glagola žlediti se, in sicer v Pleteršnikovem Slovensko-nemškem slovarju (1894/95) in Slovenskem etimološkem slovarju Marka Snoja, v nepovratni obliki pa glagol najdemo v korpusu Gigafida 2.0, vendar je zabeležen le trikrat, v starejši različici Gigafide pa le enkrat. Glagolnik žledenje je rabljen nekoliko pogosteje (Gigafida 2.0 – 50 pojavitev, Gigafida pa ima 6 pojavitev), kar pomeni, da se zaradi zelo omejene splošne rabe izraza skoraj zagotovo ne bosta uvrstila v tretjo izdajo Slovarja slovenskega knjižnega jezika (eSSKJ). Besedotvorno gledano pa sta izraza povsem ustrezna.
Morda bi pričakovali, da se je raba obeh izrazov v splošnih besedilih povečala zaradi neljubega dogodka pozimi leta 2014, ko je žled močno prizadel velik del Slovenije, vendar je treba opozoriti, da gre pri glagolniku žledenje in glagolu žlediti za poimenovanji zelo specifičnega procesa, ki se omenja zlasti v strokovnih besedilih, morda je občasno omenjen v vremenski napovedi, sicer pa v medijih in drugih besedilih splošnega značaja pogosteje beremo o samem pojavu, torej žledu, in še to na srečo ne prav pogosto. Raba besede žled je sicer v korpusu Gigafida 2.0 v primerjavi s prvo različico korpusa Gigafida močno porasla – v prvi različici najdemo 951 pojavitev, v drugi pa kar 2912 pojavitev besede žled, kar je seveda razumljivo, saj Gigafida vključuje besedila do leta 2011, Gigafida 2.0 pa je je bila z novimi viri zadnjič posodobljena leta 2019.
Velik porast splošne rabe opazimo še pri besedi žledolom, ki je v Gigafidi uporabljena 86-krat, v Gigafidi 2.0 pa najdemo kar 1246 pojavitev. Za razliko od besed žlediti in žledenje pričakujemo, da se bo žledolom v enem od prihodnjih prirastkov uvrstil v slovar eSSKJ, za zdaj je v splošnih razlagalnih slovarjih uslovarjen le v nenormativnem Sprotnem slovarju slovenskega jezika (žledolom), najdemo pa ga tudi v slovarskem delu Slovenskega pravopisa 2001 (*žledo..**).
Mija Michelizza (december 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.