V katero besedno vrsto spada oblika »šestdesetih«?
-
Vprašanje:Zanima me, ali bi besedo šestdesetih uvrstili med samostalniške ali pridevniške besede in zakaj.
Hvala!
Odgovor:Šolarji se učijo po Toporišičevi slovnici (izdaje v letih 1976–2004), v kateri števniki niso samostojna besedna vrsta, ampak jih uvršča med pridevniške besede. V šolskih slovnicah Kozme Ahačiča (2017) pa se pojavijo kot samostojna besedna vrsta in imajo podobne lastnosti kot samostalniki ali pridevniki, s čimer se vračamo k pojmovanjem slovnice Bajca, Rupla, Kolariča in Šolarja iz let 1956 in 1964.
O števnikih smo v Jezikovni svetovalnici že večkrat pisali (prim. nekatere povezane odgovore: Glavni ali vrstilni števnik?, O pisanju let s številko, O števnikih in stavčnih členih idr.). Poznamo glavne, vrstilne, ločilne in množilne števnike.Ker nimamo širšega sobesedila, ne vemo, ali je besedna oblika šestdesetih, po kateri sprašujete, glavni ali vrstilni števnik.
(1) Če gre za glavni števnik šestdeset, se vprašamo Koliko?Gradnja šestdesetih nepridobitnih stanovanj ob ulici Veljka Vlahoviča na Pobrežju je tekla po terminskem planu in v petek bo Stanovanjski sklad občine Maribor razdelil ključe najemnikom.
(2) Lahko pa gre v vašem primeru za vrstilni števnik šestdeseti (oz. v rodilniku ali mestniku šestdesetih), po katerem se vprašamo Kateri? Ti števniki imajo enake oblikoslovne lastnosti kot pridevniki, torej se s samostalniškim jedrom ujemajo v spolu, sklonu in številu.
V vesolje je dvakrat poletel sredi šestdesetih let v okviru programa Gemini.
(3) Imajo pa ti števniki tudi to lastnost, da se lahko posamostalijo. Iz besedne zveze v šestdesetih letih, kjer ima šestdesetih pridevniške lastnosti in v stavku nastopa kot prilastek, lahko z opustitvijo samostalniškega jedra nastane posamostaljeni v šestdesetih, ki ima v tem primeru samostalniške lastnosti. V tem primeru je osnovna oblika šestdeseta.
Pri enajstih letih je obvladal kitaro, na začetku šestdesetih ustanovil skupino Them, a kmalu odšel na svoje.
Mija Michelizza (december 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.