×

Krmarjenje

    Jezikovna svetovalnica

    • Registracija
    • Prijava
    • Iskanje
    • Novo vprašanje
    • Domov
    • Kategorije
    • Oznake
    • Nedavno
    • Priljubljeno

    Sklon samostalnika »obilica« v samostalniški frazi

    izbira ustreznega sklona
    skloni število nedoločni števnik prislov števnost
    1
    1
    169
    Nalagam več objav
    • Od starejšega do novejšega
    • Od novejšega do starejšega
    • Največ glasov
    Odgovori
    • Odgovori s temo
    Prijavi se za odgovor
    Ta tema je bila izbrisana. Vidijo jo lahko le uporabniki s pravicami upravljanja.
    • Moderator
      Moderator Zadnje urejanje:


      Vprašanje:

      Imam vprašanje v zvezi z besedo "obilica". Slovar jo opredeljuje kot samostalnik ženskega spola, mene pa zanima, če je lahko tudi v vlogi količinskega pridevnika, kot je primer spodaj. Ali lahko pustimo dobre želje v orodniku in dodamo obilico ali bi morali dobrim željam spremeniti sklon (npr. z obilico dobrih želja)? Želimo namreč sporočiti, da smo nekaj naredili z dobrimi željami in da je teh želja obilico (in ne, da je nekaj narejeno z obilico in da ta obilica predstavlja dobre želje).

      Vsak vaš paket je bil pripravljen skrbno in z obilico dobrimi željami.


      Odgovor:

      Če izražamo količino s samostalniškimi besednimi zvezami z rodilniškim desnim prilastkom (in ne npr. z levim ujemalnim prilastkom tipa tri hiše), se rodilniška vezava kot najmočnejša vez ohranja v vseh skladenjskih položajih. Če torej samostalniško frazo s količinskim pomenom obilica dobrih želja uporabimo v skladenjski zvezi, ki v povedi od jedra samostalniške zveze zahteva neimenovalniško obliko, drugi del samostalniške zveze ostane v rodilniku, tj. nespremenjen, pregiba se le jedrna sestavina, npr.:

      • Vsak vaš paket je bil pripravljen skrbno in z obilico dobrih želja

      Marsikoga bi ta zveza dveh samostalnikov sicer zmotila in bi se raje izrazil s prislovom: z obilo/mnogo/veliko ... dobrimi željami, lahko tudi s pridevnikom bil je pripravljen z mnogimi/brezštevilnimi ... dobrimi željami.

      V besedilnem korpusu Gigafida 2.0 se pojavljata obe zvezi z obilico dobrih ... in z obilo dobrimi željami razmeroma enakovredno.


      Pojasnimo skladenjsko vedenje še malo širše:
      Samostalnik obilica ne nastopa v prislovnem pomenu (če se vaše vprašanje nanaša na zvezo v obilici, ki jo navaja SSKJ2).
      V skladenjskih zgradbah dveh samostalnikov z rodilniško povezavo gre za dva podtipa, ki sta odvisna od jedrnega samostalnika v zvezi:
      (a) pri samostalnikih kanec, obilica, troha je prvi/edini pomen izražanje količine (kanec olja, krvi, upanja; obilica podatkov, snega; troha kruha, poguma),
      (b) samostalniki, ki količino izražajo šele po pomenskem prenosu (dež cvetja, kamenja; gora dokazov, papirja; poplava želja).
      Obe skupini se pri izražanju količine skladenjsko ne razlikujeta, saj samostalniki obeh tipov zahtevajo rodilniško vezavo.

      Morda vas je pri razmišljanju o sklonu nejedrne sestavine zmotilo, da (a) samostalnike prve skupine nadomeščamo tudi s sopomenskimi samostalniki (b) malo, veliko, ki pa imajo tudi (c) enakozvočne nedoločne količinske števnike (malo, veliko, dosti, več ipd.). (Tu upoštevamo ugotovitve pravopisnega slovarja SP 2001: obilica.)
      Seveda vplivajo na pogostnost rabe enega ali drugega sopomenskega tipa tudi kategorialne lastnosti samostalnika, predvsem njihova števnost.
      Takole kaže tudi gradivo iz korpusa Gigafida 2.0:

      1. ob števnih samostalnikih v neednini je pogosteje rabljen tip (c) – zima z malo padavinami, dieta z malo kalorijami,
      2. ob neštevnih pa tip (b) – dolina z malo snega, človek z malo domišljije lahko ustvari marsikaj,
      3. pri tipu (a) pa se pojavljajo oboji – dolina z obilico padavin, hrana z obilico vitaminov ALI enodejanka z obilico humorja, dvoboj so z obilico smole izgubili.

      Povedano potrjuje tudi gradivo v slovarju SP 2001, npr. za tip (b) zemlja z malo dušika, za tip (c) pa: z malo besedami vse povedati

      Helena Dobrovoljc, Peter Weiss (januar 2022)


      Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.

      1 odgovor Zadnji odgovor Odgovori Citiraj
      • Prva objava
        Zadnja objava
      Navajanje
      Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.

      Licenčni pogoji
      Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.

      © ISJFR ZRC SAZU

      • O svetovalnici
      • Fran.si