O besedi »zakvaj« v slovarjih
-
Vprašanje:Zanima me, če bi bilo mogoče besedo zakvaj dodati v slovar.
Odgovor:Kolikor je mogoče razbrati iz gradiva, gre pri predlagani besedi za bolj ali manj isti pomen kot pri zakaj ('izraža vprašanje po vzroku'). Tvorbeno gre za preplet izrazito pogovornega zakva (iz narečnega za koga 'za kaj') in knjižnega zakaj, pri čemer je del -kv- vrinjen v zakaj. Izrazita pogovornost se s tem dodatkom -kv- prenaša tudi na novo tvorjenko.
V gradivu korpusa Gigafida je zelo redek že zakva, besede zakvaj pa v korpusu Gigafida ni mogoče najti niti v sledeh.
Zanimivo je, da ima medtem korpus nestandardne slovenščine Janes kar 259 pojavitev, SlWac pa le 9. Če pogledamo podkorpuse Janesa, vidimo, da se izraz pojavlja zlasti na družbenem omrežju Twitter. Za jezik na Twitterju je značilna izrazita in pogosto potencirana igra z jezikom, pri čemer lahko posamezni takšni izrazi postanejo širše rabljeni (moderni), kar se verjetno kaže tudi na primeru besede zakvaj.Glede na vse povedano (razmeroma redke pojavitve, vezane zlasti na besedila družbenega omrežja Twitter, izrazita pogovornost, igra z jezikom) je malo verjetno, da bi bil zakvaj uslovarjen v katerem od splošnih razlagalnih slovarjev (o merilih za sprejem besed v splošni razlagalni slovar si lahko preberete še različne odgovore v Jezikovni svetovalnici z oznako vključitev besede v slovar). Smo pa zakvaj uvrstili na seznam kandidatov za potencialno uvrstitev v Sprotni slovar slovenskega jezika, ki zbira novejše besedje. Če se pojavi še v kakšnem (spletnem) viru in če bo razpon pojavnosti vezan zlasti na zadnja leta, ima možnost za uslovarjenje.
Domen Krvina, Mija Michelizza (februar 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.