Številčno-črkovna pridevniška določila v besedni zvezi
-
Vprašanje:Je razlika v zapisu, če je pred črko še vrstilni števnik? Npr. B-liga ali 1. B liga, A-reprezentanca, 1. A reprezentanca ... Kako je s presledkom za števnikom?
Odgovor:Skladenjsko je zveza B liga zveza dveh samostalnikov, in sicer je prvi (B) v prilastkovnem položaju (= v pridevniški funkciji), saj se nanaša na jedrni samostalnik (liga).
Dokler je v slovenističnem jezikoslovju prevladovala teorija, ki je samostalnik levo od jedra opredeljevala kot prvi del zloženke, so bile take zveze najpogosteje pisane z vezajem: B-liga, A-reprezentanca, C-vitamin, še bolje pa je bilo, če ste se odločili, da črko postavite v položaj desnega prilastka, npr.:SP 2001
vitamín -a m, snov. (ȋ) obogatiti hrano z vitamini; vitamin C; vitamin B1; vitamin B2-kompleks
C-vitamín -a [cé] m, snov. (ẹ̑-ȋ) vitamin CPoložaj desnega prilastka omogoča tudi nadaljnjo kategorizacijo prilastka, npr. vitamin B12 ipd. V tem primeru je številka stična z besedo.
V šolski, športni in pravni praksi opažamo vedno nove kombinacije številk in črk.
Nekoliko drugače pa je, ko se pojavi v zvezi pridevniški (vrstilni) števnik, ob njem pa črka, ki se nanaša nanj. V tem primeru pravopisna pravila SP 2001 v členu 496 predlagajo zapis 2. b-razred, iz katerega bi bilo mogoče razbrati, da je sestavina b tesneje povezana z jedrom razred kot pa števnik drugi, v resnici pa ni tako, saj se črka b ne nanaša na razred, temveč oddelek, ki je izpuščen. Zapis bi razvezali takole: drugi razred, (in sicer) oddelek b, tj. drugi razred, b oddelek. Presledek med številko in črko narekuje vrstilna pika.
Zaradi ustaljenosti rabe v šolski praksi zapisov 2. b razred ni mogoče spreminjati. Upoštevajoč elipso ga preberemo drugi b razred, upoštevamo levostičnost vrstilne pike, ki ni več moteča, če vezaj izpuščamo.
A tudi v drugih primerih (s področja športa navajate 1. B liga, 1. A reprezentanca) priporočamo, da vezaja ne zapisujete, temveč da vse sestavine, ki jih nizate med vrstilnim števnikom in jedrom, postavite v pridevniško vlogo, torej v vlogo pridevniških enot, ki na kakršen koli način določajo jedro, kar beremo: prva b liga, prva a reprezentanca.Ob tem problemu naj omenim še pogosto problematizirano zvezo 1. a člen, ki se pojavlja v zakonskih in drugih pravno-uradovalnih besedilih. V teh opazimo, da pravniki zvezo števnika in črke najpogosteje zapisujejo stično, čeprav vrstilni števnik zahteva za piko presledek, srečujemo pa tudi zapise člen 1a, ki sledijo pravopisnemu priporočilu vitamin C, vendar se besednovrstni značaj prilastka (in s tem števnika) s spremembo pozicije v samostalniški zvezi spremeni, saj dobi samostalniško vlogo, kar pri branju moti, saj zvezo ustaljeno beremo odstavek a prvega člena, ne pa člen ena a. Zvezo 1.a bi lahko pisali stično, če bi bil zapis zgolj številčno-črkovna varianta decimalnega številčenja (1.1, 1.1.1, 1.1.2 itd.) in bi jo brali ena a, torej bi bila pika stično tehnično ločilo. A tega ne počnemo, saj števnik 1. razumemo kot vrstilni. Sicer je levo pozicionirana zveza števnika s črko podobna zapisu razredov, a tam ne beremo oddelek b drugega razreda, saj dojemamo vsak razred bolj samostojno. Sicer pa se zdi, da je navedeno citiranje členov dovolj ustaljeno in nanj skrajšani številčni zapis ne vpliva. Vsekakor je branje prvi člen, točka a slovnično pravilno in vsaj pri neposrednem navajanju ali naštevanju zmanjšuje razdaljo med zapisanim in branim, a je način branja v domeni stroke.
Za konec še sklep:
Vezaj opuščamo zaradi navedenih skladenjskih sprememb. Treba pa je upoštevati, da moramo ob vsakem novem zapisu tega tipa vedeti, o čem govorimo, ker se novi zapisi lahko pojavljajo v povsem novih pomenskih kontekstih, ki zahtevajo različna branja.Helena Dobrovoljc (februar 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.