Besedni red, če naziv vsebuje dodatek »v senci«
-
Vprašanje:Zanima me, kam postavimo besedno zvezo "v senci" pri nazivih, kot je npr. Ameriški senator za Zvezno okrožje Kolumbije v senci.
Če uradni naziv osebe vsebuje frazo "v senci", na primer pri prevodu angleškega naziva Shadow Chancellor of the Duchy of Lancaster, kakšen je besedni red? Predvidevam, da "v senci" postavimo na konec naziva, torej Kancler vojvodstva Lancaster v senci?
Odgovor:Ko se je izraz vlada v senci pojavil v slovenskem knjižnem jeziku, so ga slovaropisci označili za politični žargonizem in pomensko razložili takole:
SSKJ (druga izdaja, 2014)
vlada v senci – vlada, ki jo vnaprej imenuje opozicijska stranka, ker pričakuje zmago na volitvahKasneje se je v knjižni slovenščini pojavilo še več izrazov z enako zgradbo, npr.
- minister in ministrica v senci,
- premier v senci,
- ob poročanju o zunanji politiki tudi – kancler v senci,
- kot termin v finančni ekonomiji pa bančništvo v senci (kot izraz za institucije brez bančne licence, ki posredujejo posojila, a delujejo v manj reguliranem okolju kot banke),
- v evropski parlamentarni politiki pa tudi poročevalci in poročevalke v senci (Poslovnik Evropskega parlamenta).
V vseh položajih zapisujemo predložni dodatek v senci na enak način – za samostalnikom, ki je jedro besedne zveze, in sicer z malo začetnico in brez ločila, npr.: senator v senci, kancler vojvodstva Lancaster v senci.
Še o izrazu senator v senci (angl. shadow senator), ki vas zanima:
Izraza v slovenščini še nismo evidentirali, tudi v korpusu Gigafida 2.0 ga ne najdemo. Nanaša se na senatorje v ZDA, ki nimajo glasovalne pravice, kot voljeni predstavniki predstavljajo hierarhično nižje družbene enote od zveznih držav (v ZDA je senator v senci npr. predstavnik zveznega okrožja Columbia).Helena Dobrovoljc (avgust 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.