Kako pisati okrajšavo »d. o. o.« ali zakaj uzakonjati napake?
-
Vprašanje:Spoštovani,
to je en zadnjih in bolj podrobnih odgovorov (https://svetovalnica.zrc-sazu.si/topic/3691/kako-pisati-okrajšavo-d-o-o-ali-zakaj-uzakonjati-napake-odziv-na-oddajo-jezikanja) na to temo, kar sem jih našel, še vedno pa nisem navdušen nad takim konsenzom (namesto da bi kot neka avtoriteta proti zakonodajalcu nastopili z zahtevo po ustrezni spremembi zakona, ste šli 'po liniji najmanjšega upora' in se pač prilagodili nelogičnemu, da ne rečem nesmiselnemu stanju. :-)
Vseeno pa sem sedaj še vedno malo zmeden glede uporabe dodatkov ob imenih družb: ali v vsakem primeru pisati registriran naziv ali lahko (oziroma je vseeno celo bolje) napišemo slovnično pravilno (torej ali lahko kljub temu da je npr. v registru družb naziv podjetja Mavrica, d.d., ali celo Mavrica d.d., napišemo Mavrica, d. d.). Govorim predvsem za primere, kjer ne gre za pravne posledice (npr. letna ali druga poročila, ...).
Hvala! :-)
Odgovor:V idealnih okoliščinah bi se pisci zakonsko obvezujočih besedil in napotkov, ki so povezani z jezikovnimi izbirami, posvetovali z jezikoslovci ali lektorji. In verjetno najbolj ugodna rešitev bi bila, da bi poimenovanju različnih oblik gospodarske dejavnosti skupaj našli rešitev, kako jih zapisati. Najbrž ni dvoma, da so pike in presledki med njimi nadležni tako za pisce kot lektorje, ker spadajo med pogoste napake in da bi bilo najbolje, če bi sprejeli odločitev, da jih pišemo z eno piko, npr. doo., dd. ipd., tako kot smo pred leti namesto i. t. d. začeli pisati itd.
Za take spremembe je potrebno sodelovanje in dogovarjanje vseh udeleženih; dokler do tega ne pride, pa slovenisti vztrajno pišemo za pikami presledke, v besedilih, kjer bi s takim popravkom zaradi nasprotovanja uradnim »registrom« škodovali, pa tega ne počnemo.
Helena Dobrovoljc (november 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.