Sprememba naglasa – »gôra« – »visokogórje«
-
Vprašanje:Zakaj se pri o-ju spremeni naglas pri samostalniku visokogórje (gôra – visokogórje)?
Odgovor:Pri tvorjenkah s pripono -je res prihaja do premene kakovosti korenskega samoglasnika, ki je povezana s tonemsko premeno (dolgi rastoči tonem v [góra] se premenjuje z dolgim padajočim tonenom v [visokogọ̑rje]). Premena v sodobnem jeziku je posledica zgodovinskega razvoja, ki ga je v tem primeru sprožila onemitev praslovanskega sprednjega polglasnika *ь v prvotni priponi *-ьje. Onemitev je v tem primeru povzročila podaljšavo predhodnega samoglasnika in spremembo njegovega tonema (t. i. metatonijo), daljšanje pa je povzročilo tudi spremembo v kakovosti, nastanek ozkega samoglasnika npr. v primeru visokogórje. Pojav je v tem položaju poleg slovenščine značilen še za kajkavsko narečje hrvaščine, do istega pojava pa je prišlo tudi v mnogih drugih položajih.
Gl. tudi delo M. Greenberga Zgodovinsko glasoslovje slovenskega jezika (2002: 110).Janoš Ježovnik, Mladen Uhlik (februar 2023)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.