Velika ali mala začetnica: »v. d. direktorja«
-
Vprašanje:Ali se ob navedbi na računu
v. d. direktorja
mag. Srečko Novinec
piše V. z veliko ali ne?
Se piše Direktorja z veliko začetnico?
So med v. d. direktorja presledki?
Odgovor:Nobenega razloga ni, da bi nazive, kot je vršilec dolžnosti, direktor ipd. pisali z veliko začetnico, saj ne gre za lastna imena, temveč za občne besede, ki izražajo družbeno, generacijsko, poklicno ipd. hierarhijo. Pri tem sledimo pravopisnemu pravilu SP 2001, ki ga najdete v členu 128:
128 2. določila pred osebnim imenom, ki zaznamujejo družbeni ali družabni položaj, poklic, čast, znanstveno stopnjo ipd.: doktor (ali dr.) France Prešeren; tako še: gospod (g.), gospa (ga.), gospodična (gdč.), tovariš (tov.), inženir (inž.), magister (mag.), general, maršal, prečastiti, mati (m.), oče (o.), pater (p.), plemeniti (pl.), profesor (prof.), sveti (sv.), vitez; lahko tudi de, von, van ...;
Če pa se taka beseda znajde na začetku besedila, jo pišemo z veliko začetnico. V predlogu novih pravopisnih pravil Pravopis 8.0, je taka raba ponazorjena v členih od 5 do 7, npr.:
- Doc. dr. Mojca Kranjc je zaposlena kot znanstvena sodelavka. nasproti Predavanja doc. dr. Mojce Kranjc danes odpadejo.
V členu 7 so opredeljeni ti posebni besedilni položaji:
PRVA BESEDA V POVEDI BREZ KONČNEGA LOČILA
{7}
Z veliko začetnico pišemo besedilne enote, ki so povedi brez končnega ločila. To so
a) javni napisi in naslovi: Kajenje prepovedano, Obvoz, Tajništvo fakultete;
b) podpisi k slikovnemu gradivu in preglednicam ter naslovi v poljih oziroma glavi preglednic: Bakrorez neznanega avtorja, Grafikon 1: Razvoj osebnih rekordov na 1500 metrov;
c) navedbe akademskih naslovov pred imenom osebe na napisnih ploščicah in pred imenom avtorja ob naslovih člankov: Dr. Janez Novak, Mag. Vida Pirc;
č) pri pisemskem sporočanju glava dopisa, zadeva; naziv in naslov na pisemski ovojnici, npr. G./Gospod, Prof./Profesorica.Presledki se pišejo med okrajšanimi enotami enako kot med besedami, npr,
dve besedi okrajšava ena beseda okrajšava vršilec dolžnosti v. d. literarnozgodovinski lit.zg. samostojni podjetnik s. p. narodnozabavni nar.zab. Izjemoma se zapisuje samo z eno končno piko tudi večbesedne enote tipa itd. (< in tako dalje).
Če v računih navajate podpis, je velika začetnica prve enote v podpisu odvisna od končnega ločila v pozdravu – I. z ločilom ali II. brez ločila (kar ni najbolj navadna oblika, kot menijo jezikoslovci v uredniškem odboru).
Možnosti imate več, lahko je vsaka enota pojmovana kot samostojna (a), lahko pa je kot ena enota pojmovana vrstica z nazivom in funkcijo (b).I.
(a)
Lep pozdrav!
Mag. Srečko Novinec, v. d. direktorja(b)
Lep pozdrav!
Mag. Srečko Novinec
v. d. direktorjaII.
(a)
Lep pozdrav
mag. Srečko Novinec, v. d. direktorja(b)
Lep pozdrav
mag. Srečko Novinec
v. d. direktorjaZa končnim pozdravom se piše tudi vejica.
Helena Dobrovoljc, Tina Lengar Verovnik (maj 2023)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.