Skupaj ali narazen: »od kod« (ali »odkod«)?
-
Vprašanje:Imam vprašanje, ki se tiče zapisa prislova od kod. Nekje sem zasledila, da se je nekoč ponekod pisalo tudi skupaj in me zanima, ali je to še vedno dovoljeno in slovnično pravilno.
Odgovor:Od kod je zveza predloga od in prislovnega zaimka kod.
Prvi normativni priročnik, ki se je začel podrobneje ukvarjati s pravili za pisanje podobnih zvez, je bil SP 1962, ki je skušal iz teh zvez narediti kategorizacijo po pravilu v členu 80:SP 1962, člen 80
Večina predložnih zvez izraža prislovno določilo: voz stoji na (poljski) poti. Po rahlem pomenskem premiku nastane iz te zveze prislov, ki zaznamuje samo oviro: otroci so v kuhinji napoti. Kadar imajo sestavine svoj pravi pomen, jih pišemo narazen, če pa so se strnile v prislov z novim pomenom, jih pišemo skupaj.Te zveze je pravopis 1962 nato glede na pogostnost rabe in preoblikovanost (docela < do celega) razdelil v štiri skupine:
- pisanje vedno skupaj: docela, hkrati, medtem ...;
- pisanje vedno narazen: do celega, pod večer, od rok ...;
- skupaj ali narazen glede na pomen: natanko ('natančno') razložiti – na tanko narezati kruh ...;
- skupaj ali narazen ne glede na pomen: dokod / od kod, ponavadi / po navadi, naglas / na glas.
Ob izdaji SSKJ so sestavljavci v Uvodu zapisali, da ta slovar glede zapisa skupaj ali narazen ni normativen, saj je iztočnična beseda vedno pisana skupaj:
SSKJ (1970)
§ 173 Zaradi lažjega prikaza gesel postavlja slovar skupaj pisano besedo na prvo mesto; razpored tovrstnega gradiva v slovarju torej nima normativne vrednosti. Prim. § 117 in 118.Vendar so v SSKJ sledili SP 1962 in dopuščali tudi pri predložnih zvezah, opisanih v točkah 3 in 4, dvojne možnosti, naj je šlo za pomenskorazlikovalni zapis skupaj oz. narazen ali ne.
Medtem je izšel novi pravopis (SP 2001), ki je ohranil določila SP 1962 pri točkah 1, 2 in 3 iz SP 1962, le pri točki 4 (doslej prosta dvojnica) je odločneje, tudi s prepovedovalnimi krožci, označil in s tem prepovedal pisanje skupaj.
Temu sledi tudi druga izdaja SSKJ (2014) v členu 121:
Izjemoma je pri prislovih in členkih tipa dokod in do kod, neglede in ne glede, povečini in po večini prednostna druga oblika, kar dodatno poudarja kvalifikatorsko pojasnilo piše se narazen pred ponazarjalnim gradivom. Prim. § 170.
V primeru od kod / odkod je to videti takole:
Če sklenemo: Nobenega dvoma ni, da se predložne zveze pišejo narazen, če se pomensko razlikujejo od zapisanih skupaj (tvorijo novo pomensko enoto), npr. v primerih docela in do celega ali medtem (ko) in med tem (časom), nadrobno (pojasniti) in na drobno (nasekljati).
Pri nekaterih zvezah pa se raba skozi desetletja spreminja, lahko se oblikujejo novi pomenski odtenki, npr. po (njegovi stari) navadi proti ponavadi – Število odvzemnih mest je odvisno od velikosti vrta, ponavadi zadostuje 15 do 20 odvzemnih mest. (v pomenu 'običajno'), zato je treba pomenske spremembe v jeziku spremljati.
Glede predložnih zvez od kod in od kod pomenskih premikov, pri katerih bi zapisani skupaj izražali nov, drugačen pomen, jezikoslovci niso zaznali, zato je pravopisna rešitev iz leta 2001 smiselna in še vedno aktualna.
Helena Dobrovoljc (maj 2023)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.