Ustrezna raba besede »slednji«
-
Vprašanje:Zanima me, katera rešitev je pravilna:
Skrita roka v ozadju prevlade in nadzora nad svetom je religija in ne denar ali vlada, saj sta tudi slednja/slednji religiji in orodje vladajočega duhovniškega razreda.
Odgovor:Pravilna oblika je slednja, saj se nanaša na priredno zvezo denar ali vlada, ki združuje samostalnika različnih spolov. V takšnih primerih je kot slovnično nezaznamovan oz. nevtralen rabljen moški spol (Toporišič, Slovenska slovnica, 2000, str. 266).
V dani povedi, kjer se slednji ne nanaša le na enega od samostalnikov v daljšem nizu, ampak na celotno ločno priredno zvezo samostalnikov, je slednji zamenljiv tudi z anaforično rabljenim kazalnim zaimkom ta.
- Skrita roka v ozadju prevlade in nadzora nad svetom je religija in ne denar ali vlada, saj sta tudi slednja religiji in orodje vladajočega duhovniškega razreda.
- Skrita roka v ozadju prevlade in nadzora nad svetom je religija in ne denar ali vlada, saj sta tudi ta religiji in orodje vladajočega duhovniškega razreda.
Alenka Jelovšek (julij 2025)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta »Delimo (si) slovarje: Fran in Franček«, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.