Sklanjanje samostalnikov »nedrje« in »nedra«
-
Vprašanje:
V Slovenskem pravopisu iz leta 1962, ki ga imam zdajle pri roki, so zapisane tele besede:nédra, néder s mn,
nédrje s, mn nédrja, néderij (iz néderij).
V Pravopisu iz leta 2001 pa berem:
nédrje -a s, rod. mn. -rij.
Ker ni zapisana cela beseda rodilnika sem v dvomu. Kako je nazadnje rodilnik množine besede nédrja? Néderij ali *nédrij? Bral sem tale stavek: te je iz nedrji rdečih izdiralo, pri katerem bi morala biti beseda zapisana nederij/nedrij in ne: nedrji.
Bil bi Vam hvaležen, če mi odgovorite in rešite iz tega dvoma.
Odgovor:
Samostalnik nedra se sklanja samo v množini, in sicer takole:nedra, neder, nedrom, nedra, nedrih, nedri
Samostalnik nedrje pa je troštevilski, zato ga sklanjamo v vseh treh številih, pri tem sta navedbi v obeh pravopisih identični. Res je, da je rekonstrukcija rodilnika iz okrajšane sklonske oblike malce bolj težavna, a je nedvoumno, da vrinemo med oba zvočnika r in j v rodilniku množine tako imenovani »neobstojni i«. Tako je tudi pri samostalniku okolje – okolij in drugih podobnih samostalnikih srednjega spola.
Sklanjatev je taka:
Ednina Dvojina Množina nedrje nedrji nedrja nedrja nedrij nedrij nedrju nedrjema nedrjem nedrje nedrji nedrja nedrju nedrjih nedrjih nedrjem nedrjema nedrji Helena Dobrovoljc (november 2012)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.