Ali sta »vseeno« in »kljub vsemu« pomensko enaka?

• Vprašanje:
    Zanima me, ali obstaja kakšna razlika v pomenu besede vseeno in besedne zveze kljub vsemu?

Odgovor:

Beseda vseeno in besedna zveza kljub vsemu sta pomensko prekrivni le delno.

Kakor lahko sklepamo iz Slovarja slovenskega knjižnega jezika, se vsekakor ne ujemata v pomenu 'izraža, da kaj koga ne vznemirja, ne prizadeva' ter njegovih podpomenih 'izraža, da se ne daje prednost kateri od možnosti' in 'izraža, da je kaj nepomembno', kjer vseeno nastopa v povedkovem določilu, medtem ko kljub vsemu tu ne moremo uporabiti, npr.:

• meni je vseeno, kako živi : meni je kljub vsemu, kako živi
      ali
    • vseeno je, če plačajo v stotakih ali petdesetakih : kljub vsemu je, če plačajo v stotakih ali petdesetakih.

Se pa ujemata v pomenu, v katerem sta po funkciji blizu členku, tj. 'izraža nasprotje s prej povedanim', npr.:

• iz vljudnosti se je branil, nazadnje pa je vseeno sprejel ponudbo : iz vljudnosti se je branil, nazadnje pa je kljub vsemu sprejel ponudbo
      ali
    • kljub vsemu ga ima še rada : vseeno ga ima še rada.

SSKJ sicer tega ne izpostavlja, a potencialno bi se lahko ujemala še v pomenih 'izraža pridržek' (npr. menil je, da bi bilo vseeno dobro pogledati, kaj delajo živali : menil je, da bi bilo kljub vsemu dobro pogledati, kaj delajo živali) in členkovnem 'izraža neupoštevanje, zavrnitev prej povedanega' (npr. Dosti dela sem imel in nisem utegnil k vam. Vseeno, morali bi si vzeti čas : Dosti dela sem imel in nisem utegnil k vam. Kljub vsemu, morali bi si vzeti čas ).

Kot vidimo, nam pri ugotavljanju pomenske prekrivnosti pri besedah/besednih zvezah z zelo zbližanim pomenom pomaga šele natančna analiza jezikovnega gradiva, zlasti vzporejanje in primerjanje skladenjskih vlog, v katerih take besede/besedne zveze (lahko) nastopajo. Kadar se ena od primerjanih besed/besednih zvez pojavlja v določeni skladenjski vlogi, druga pa ne, to navadno pomeni, da ta nima katerega od pomenov, ki ga prva ima.

Domen Krvina (november 2016)