Breznaglasnice in naglaševanje besed s predponskim obrazilom »naj-«

• Vprašanje:

Zanima me, katere skupine besed so nenaglasnice.

Zanima me tudi, ali je beseda najgloblji več naglasnica. Uporabljena je v kontekstu: V najglobljem delu so varovali Minotaura ...
    Gre namreč za t. i. lektoriranje besedila za govorni nastop, pa ne znam najti pravil za naglaševanje predpon oziroma kako s to zadevo sploh je.

Odgovor:

Nenaglašene, praviloma enozložne, redko tudi dvozložne besede v stavku so breznaglasnice. (Predlogov z, k, v ipd. ne štejemo mednje.) Ker se naslanjajo na naglašene besede, jim pravimo tudi naslonke. (Povzemam po Jožetu Toporišiču, in sicer iz njegove Slovenske slovnice (2004), str. 65.) To so:

• predlogi (do, iz, tudi nepravi, npr. vrh ...),
    • vezniki (in, da, ki ...),
    • nikalnica ne ob glagolu (tj. kadar ne stoji samostojno),,
    • redki členki (še, že ...),
    • pogovorni člen ta (v zvezah ta stari, ta mlada),
    • nekateri pridevniki v stalnih besednih zvezah so oslabljeno naglašeni (dober v dober dan ...),
    • oblike pomožnika biti za sedanjik in prihodnjik (sem si je, bom boš bo ...),
    • pogojnik (bi),
    • kratke oblike osebnega (povratnega) zaimka za rodilnik, dajalnik in tožilnik (me, ti, jo, se, si ...),
    • glagolski morfem se, si (smejati se, drzniti si),
    • prosti morfemi ga, jo, jih (piti ga).

Na določenih mestih v stavku lahko take oblike postanejo naglašene ali pridejo pod stavčni poudarek: Pà si mè!, Pústi mi jò!

Pridevniška presežniška oblika nàjglóblji ima dva naglasa, tako kot mnogi pridevniki in prislovi: enega imajo na osnovi in drugega na predponskem obrazilu nàj... Ta ima ob kratkem a-ju redno tudi različico z dolgim, torej nájglóblji. Nekatere presežniške oblike, ki lahko pripadajo tudi drugim besednim vrstam, imajo samo po en naglas, na naj..: najbolj, najbrž, kdaj tudi ob naglašeni osnovi; tak primer je nàjmanj, nájmanj, nàjmànj in nájmànj.
    O naglasu teh oblik se lahko poučite v Slovarju slovenskega knjižnega jezika in v slovarskem delu Slovenskega pravopisa 2001, predvsem v geslu naj...

Peter Weiss, Tina Lengar Verovnik (december 2016)