Določna/nedoločna oblika pridevnika »srečen«

• Vprašanje:

Sem v dilemi, ki je ne znam razrešiti niti s pomočjo podobnih vprašanj na tem portalu. Kako je prav: danes je moj srečen dan ali danes je moj srečni dan?
    Poved ni vzeta iz konteksta, gre za napis, ki bi lahko krasil skodelico, pisarniške pripomočke, plakat itd.

Odgovor:

V sorodnem odgovoru smo pojasnjevali, da v zvezi njegov slab odnos kljub pravilu, da svojilnemu pridevniku sledi določna oblika lastnostnega pridevnika, uporabimo nedoločno obliko zaradi pomena zveze kot celote, ki je izrazito lastnostna.

V vašem primeru je stvar nekoliko bolj zapletena, saj se v korpusnem gradivu pojavljajo tako zveze moj (tvoj, njen, naš ipd.) srečen kot tudi srečni dan. Zdi se, da se določna oblika pojavlja zlasti v zvezah, ki že mejijo na vrstnost -- ko je "srečni dan" dojet kot čisto posebna kategorija dneva, npr.:
    Danes je zopet moj srečni dan.

Da gre v takih primerih res že bolj za vrstni kot za določni lastnostni pridevnik kaže dejstvo, da se zveza srečni dan pojavlja tudi v skladenjskih položajih, ko pred njo ni svojilnega ali kazalnega zaimka, ki bi terjal določno obliko (ali gre nemara za besedilno določnost -- torej rabo določne oblike ob neprvi omembi neke lastnosti -- pa je zaradi besedilne omejenosti vplogleda v korpusne primere nemogoče ugotoviti):

Ponedeljek je srečni dan, ko se vikend konča in se spet lahko potopimo v vsakdanje opravke [...]

Pri odločanju o tem, ali boste s pridevnikom označili lastnost dneva (srečen dan) ali pa boste s celotno zvezo označili tip dneva (srečni dan), vam žal ne moremo pomagati niti s statistiko iz korpusa Gigafida. Tam je namreč zvez tipa danes je moj/tvoj ipd. srečen/srečni dan enako število.

Tina Lengar Verovnik (marec 2018)