Ženska, ki doji lastnega otroka
-
Vprašanje:Kako pravilno imenujemo žensko, ki doji lastnega otroka? Našla sem le izraz dojilja za žensko, ki doji tujega otroka.
Odgovor:Posebnega izraza za doječo žensko oz. doječo mater (slednja je precej pogostejša) v slovenščini nimamo. Morda zaradi samoumevnosti, da je ženska lahko mati in hkrati tudi doji, vsekakor je za nastanek nove besede potrebna tudi poimenovalna praznina, ki je očitno nis bilo zaznati. V SSKJ oz. SSKJ2 se pojavlja zgolj izraz za žensko, ki doji tujega otroka, tj. dojilja:
dojílja -e ž (í)
ženska, ki doji tujega otroka: otroka so izročili dojiljiTudi drugi, narečni ali starinski izrazi se nanašajo na pomen 'ženska, ki doji tujega otroka':
dojílka -e [tudi dojiu̯ka] ž (ȋ) zastar. dojilja: bila mu je dojilka
dójka -e ž (ọ̄) [...] 2. knjiž. dojilja: namesto matere ga je dojila dojka
dojníca2 -e ž (í) zastar. dojilja: najeli so zdravo dojnico; služila je za dojnicoNa družbenih omrežjih pa ste morda že zasledili izraz doječka za doječo mater . Gre izraz, razširjen v ozki skupini, zato ga v knjižnem jeziku še ne zasledimo.
Helena Dobrovoljc, Urška Vranjek Ošlak (december 2018)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.