Kako »generacijo baby boom« poimenovati po slovensko?
-
Vprašanje:Kako naj slovensko navedem BABY BOOM generacija?
Odgovor:Izraz babyboom je bil uslovarjen že v Slovarju novejšega besedja (2012), kasneje pa tudi v drugi izdaji SSKJ (2014), zapisan kot enobesedni leksem, ki nastopa tudi v pridevniški rabi (babyboom generacija):
SNB
babyboom -a cit. [bêjbibúm] m (ȇ-ȗ) hiter dvig števila rojstev: Povojni babyboom je omogočil obdobje gospodarske rasti
E ← agl. baby boom iz baby 'dojenček' in boom 'eksplozija, nenaden porast'
babyboom -- v prid. rabi v zvezi babyboom generacija
ljudje, rojeni v času hitrega dviga števila rojstev, zlasti v letih po drugi svetovni vojni: Leta 2008, 2009 in 2010 na tujem štejejo za leta babyboom generacije, v teh letih se je namreč pričela upokojevati največja povojna generacijaSSKJ2
babyboom -a [bêjbibúm tudi bébibúm] m (ȇ-ȗ; ẹ̑-ȗ)
hiter dvig števila rojstev: povojni babyboom je omogočil obdobje gospodarske rasti; v prid. rabi: babyboom generacija ljudje, rojeni v času hitrega dviga števila rojstev, zlasti v prvih letih po drugi svetovni vojniV slovarju pa ni bila predstavljena že uveljavljena sopomenska ustreznice, ki jo najdemo predvsem v marketinški literaturi, pa tudi v strokovnih besedilih (diplomska, magistrska dela): otroci blaginje za baby boom generacija. Za sam izraz baby boom nimamo ustrezne slovenske ustreznice, navadno prevajajo izraz opisno ali tudi z izrazi skok rodnosti in demografski skok:
-
Ljubljana, ki se je vse bolj razvijala v kulturno pa tudi politično središče, je imela kakih 12.000 prebivalcev, kar je, vzeto v celoti, pomenilo močan demografski skok v korist Slovencev. (Pogačnik 1998)
-
Prvi val priselitev je sicer res bil v prvi polovici šestdesetih let, ko se je Slovenija iz emigracijske prelevila v imigracijsko državo, in se ujema s skokom rodnosti. (Dnevnik 2004)
V različnih generacijskih »razdelitvah« se pojavljajo tudi izrazi kot generacija veteranov ali tradicionalisti za rojene pred drugo svetovno vojno, po vojni pa: generacija X ali MTV generacija za , generacija Y ali individualisti, generacija Z ali e-generacija.
Helena Dobrovoljc, Silvo Torkar (maj 2019)
-
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.