Raba dvopičja in alinejnih pomišljajev
-
Vprašanje:Zanima me, ali lahko naštevam brez dvopičja.
PRIMER:
Pripomočki
-- računalnik, zvezek, pisalo.
Ali je pomišljaj tu odveč?
Odgovor:Namen dvopičja je, da bralca opozori na vsebinski (tj. pomenski) preobrat v besedilu. Če povzamemo po veljavnih pravopisnih pravilih pravopisa iz leta 2001 (člen 353 id.), dvopičje uvaja kar nekaj skladenjsko-pomenskih sprememb, ki jih bomo zapisali tako, da je besedilo najbolj pregledno.
Dvopičje uvaja:
(a) pojasnilo že prej povedanega (Sladkosnedi se jagodičju ne morejo upreti: prvič zaradi aromatičnega okusa, drugič pa zaradi njegovih sijočih barv.);
(b) dobesedni navedek (Če rečem: »Pozno je«, to pomeni, da hočem domov.);
(c) naštevanje (Na programu seminarja so naslednje teme: načini motivacije za branje leposlovja, literarna in mentorska delavnica, najnovejši slovenski roman, joga in kreativnost, pravljica za vsakdanjo rabo in literarni večeri.);
(č) spremembo skladenjskega naklona (Mučila ga je boleča negotovost: Kaj se je zgodilo?).Pri računalniških predstavitvah opažamo, da se zgornja uvajalna vrstica spreminja v naslovno, zato dvopičje pogosto opuščamo. Še zlasti to velja tedaj, če so alinejno naštete prvine samostojne in medsebojno nepovezane, npr.:
Aktualna vprašanja
- Ali so znamke stvarna lastna imena ne glede na pozicijo v besedni zvezi, stavku?
- Kako obravnavati znamkam enakozvočne izraze, nastale z metonimijo: kot imena ali občne besede?
- Ali je skupina znamk homogena glede na procese, v katere vstopa?
- Kako naj bodo v slovarjih prikazani apelativizirani izrazi?
- Ali prihaja s pravno zaščito tradicionalnih poimenovanj tudi do onimizacije?
Vaše vprašanje je najbrž povezano z oblikovanjem besedila v računalniški predstavitvi, zato imate več možnosti. Lahko nakažete skladenjsko povezanost vseh enot (1), ni pa nujno (2, 3).
(1)
Pripomočki:
-- računalnik,
– zvezek,
– pisalo.(2)
Pripomočki
-- računalnik, zvezek, pisalo(3)
Pripomočki
-- računalnik
– zvezek
– pisaloHelena Dobrovoljc (november 2019)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Portal Franček, Jezikovna svetovalnica za učitelje slovenščine in Šolski slovar slovenskega jezika, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.