Zapisovanje glavnih števnikov
-
Vprašanje:Zanima me, ali je prav pri 4-ih ljudeh ali pri 4 ljudeh.
Odgovor:Kadar števila zapisujemo s številkami, končnic ne zapisujemo, temveč bralcu prepustimo, da iz (skladenjskega) sobesedila razbere, za katero obliko gre. V vašem primeru bi torej zapisali pri 4 ljudeh, prebrali pa pri štirih ljudeh. Za to obstaja nekaj razlogov.
- Čeprav je pri večini oblik nedvoumno, kaj je končnica, pa ni pri vseh. Kako na primer s številko in končnico zapisati pri dveh ali treh ljudeh? Ker se osnovni obliki končujeta na -e (dve) oziroma -i (tri), se pisec znajde pred dilemo, ali "dveh" zapisati kot 2-h ali 2-eh, in kako zagotoviti, da kakšen neuk bralec 3-eh ne bo prebral kot trieh (kar je sicer resda malo verjetno, a kaže na nesistematičnost takih zapisov).
- Pri nekaterih številih imamo na voljo dva načina branja, saj lahko višje okrogle števnike tipa sto, petsto, tisoč ipd. sklanjamo bodisi po ničtem vzorcu ali z glasovnimi končnicami. Poved S 500 evri v žepu se je odpravil v svet lahko preberemo kot s petsto ali s petstotimi evri. Če bi v takem primeru napisali končnico (s 500-timi), bi bralcu že narekovali način branja.
- Nekatera besedila so polna številčnih podatkov, v teh se pisci zaradi večje preglednosti odločajo za zapis s številkami, tudi ko gre za nižje števnike. Dosledno zapisovanje končnic bi to preglednost spet zmanjšalo, zato na primer v publicističnih in strokovnih besedilih na zapisovanje končnic ne boste naleteli.
Vedno bolj pa se zapis s končnico ustaljuje kot ena od možnih različic zapisa desetletja v stoletju, kar smo nakazali že v tem odgovoru. Namesto v devetdesetih letih 20. stoletja lahko napišemo tudi v 90. letih ali pa v 90-ih letih.
Tina Lengar Verovnik (januar 2020)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Portal Franček, Jezikovna svetovalnica za učitelje slovenščine in Šolski slovar slovenskega jezika, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.