Ujemanje sestavljenega osebka: osebki različnih spolov
-
Vprašanje:
Spet eno vprašanje na temo spola in števila pri sestavljenem osebku (stavek je zelo neroden, naj bo samo primer za ponazoritev).Imeni in priimka obeh sodelujočih so bili objavljeni/sta bila objavljena?
Ime in priimek obeh sodelujočih sta bila objavljena?
Odgovor:
Vaše vprašanje se nanaša na ujemanje glagola s sestavljenim osebkom različnih spolov, in sicer srednjega in moškega, zato zahteva upoštevanje oz. združitev dveh pravil:1. ujemanje glagola z needninskim osebkom in
2. ujemanje glagola s sestavljenim osebkom različnih spolov.
Prvo pravilo (Toporišič, Slovenska slovnica 2004: 609) določa, da se členi zloženega povedka pri ujemanju z glagolom seštevajo, pri čemer se upošteva, koliko jeder ima tak osebek (v vašem primeru sta to dve) in v katerem številu so (v vašem primeru sta obe v dvojini). V danem primeru seštevek pomeni množino: imeni in priimka so.
Drugo pravilo, ki se nanaša na ustrezen zapis glagola, kadar se mora ta ujemati z osebkom različnih spolov, pravi, da je pridevniški del povedka v tem primeru moškega spola (Toporišič, Slovenska slovnica 2004: 610), torej:
- Imeni in priimka so bili objavljeni.
Če obe pravili združimo, se odgovor na vaše vprašanje glasi:
- Imeni in priimka obeh sodelujočih so bili objavljeni.
Druga, stilno obarvana možnost omogoča zapis posameznega dela osebka v ednini (tj. priimek in ime), kar ob upoštevanju pravila o seštevanju jeder zahteva dvojino, pridevnik v povedku pa ostaja v nevtralnem moškem spolu:
- ime in priimek obeh sodelujočih sta bila objavljena.
Polona Gantar (februar 2014)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.