Rodilnik množine besede »himna«
-
Vprašanje:SP 2001 (734, 744, 820) navaja, da se v rodilniku dvojine in množine prve ženske sklanjatve neobstojni samoglasnik vriva med člene soglasniškega sklopa m n l ali r + m n l ali v le neobvezno in v izgovoru, vendar pri rodilniku dvojine in množine samostalnika himna v praksi neobstojni samoglasnik e večinoma najdemo tudi v zapisu, torej himen.
Korpus Gigafida prikazuje enak delež zadetkov za obe rabi: himen in himn. Kaj svetujete?
Odgovor:Korpusi kažejo na veliko pogostnost neobstojnega samoglasnika v zapisu, tudi potem ko izločimo tiste zadetke, kjer je uporabljena oblika himen v pomenu 'del ženskega spolovila'. Z vidika veljavnega pravopisa in členov, ki jih navajate, je tak zapis nepravilen, to potrjuje tudi npr. Besanin pregibnik. Vendar pa je treba omeniti, da je bila oblika himen že dovoljena do SP 2001, pa tudi raba kaže na zapise himn/himen. Zapis rodilnika himn je očitno rezultat sprememb v zadnjem pravopisu, saj tega v SP 1962 ni bilo:
Slika: Geslo himna v SP 1962Zapis rodilnika himn bi lahko bil korak k sistemskosti, saj je SP 1962 že prinašal zapis, kot je predviden v členu 734, pri drugih podobnih občnih samostalnikih ženskega spola:
gostilna rod. mn. gostiln
tovarna rod. mn. tovarn
barva rod. mn. barvDo vrivanja polglasnika v rodilniku dvojine in množine pri samostalnikih ženskega spola praviloma prihaja le v sklopu nezvočnik in zvočnik (npr. paradigem, člen 732) ter v sklopu zvočnikov m n l r ali v + r lj ali nj (npr. žemelj, člen 733). Kljub temu da se vprašanje nanaša na zapis, je treba pri tem opozoriti, da se dvojinska oz. množinska rodilniška oblika himn lahko izgovarja tako s polglasnikom kot brez njega (člen 734), kar je tudi odgovor na vprašanje, zakaj zapisa himen kljub določitvam veljavnega pravopisa ni mogoče označiti za nepravilnega.
Dopolnitev odgovora, 15. marca 2023:
Če sledimo razvrstitvi slovenskih glasov po lestvici zvočnosti, ki jo predstavlja npr. Unuk (2004) in še prej v monografiji Slovenski zlog (2003) ima n večjo zvočnost kot m, zato je polglasnik med obema nujen [hímən], z njim zvočnik n ustvari t. i. stranski zlog. (Lahko bi mu rekli tudi začasni.) Zato bi se zdelo bolj smiselno, da se e v teh rodilnikih množine zapisuje, torej rod. mn./dv.: himen, kolumen.
HDUrška Vranjek Ošlak, Tanja Mirtič, Helena Dobrovoljc (september 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.