Ujemanje sestavljenega osebka s povedkom: problem števila – EU (ed.) in ZDA (mn.)
-
Vprašanje:Zanima me, v katerem številu je povedek v primeru sestavljenega osebka EU in ZDA glede na to, da je kratica ZDA množinski samostalnik ženskega spola.
Je torej ustrezneje EU in ZDA si prizadevata... ali EU in ZDA si prizadevajo ...?
Oziroma EU in ZDA sta že dolgo strateški partnerici ali EU in ZDA so že dolgo strateške partnerice?
Odgovor:Čeprav v rabi res najdemo obe možnosti: ujemanje z dvojinskim in množinskim osebkom, smo v Pravopisu 8.0, v predlogu novih pravopisnih pravil v javni razpravi (člen 15) zapisali:
Nekatere kratice, ki imajo v jedru podstave samostalnik v množini (ZDA, NVO), lahko ohranjajo število in spol podstavnega samostalnika: ZDA – Leta 1924 so ZDA Indijancem priznale ameriško državljanstvo., toda: ZDA in EU sta podpisali sporazum.
Po javni razpravi smo pregledali vse pripombe in ugotovili, da ni nobenega razloga, da bi upoštevali število le pri samostojni rabi kratice ZDA, na kar so nas udeleženci javne razprave opozorili. V revidirani različici poglavja bo pravilo spremenjeno tako, da bo opozorjeno, da je treba slovnične lastnosti kratice upoštevati ne glede na skladenjsko okolje, torej: EU in ZDA so podpisale sporazum. V tem primeru se povedek ujema s sestavljenim osebkom kot celoto, deluje pa tudi ujemanje po bližini. Množinski povedek je ustrezen tudi, če bi besedni red zamenjali (ZDA in EU so podpisale sporazum).
Tako tudi: EU in ZDA si prizadevajo ...
Primer s strateškima partnericama je nekoliko bolj zahteven, saj imamo pri pomenski interpretaciji v ospredju, da gre za dve strani, dve državi, ki sklepata dogovor, ki sta partnerici. In ker velja, da so ZDA (preberemo [zédẹá] ali [zdrúžene držáve amêrike]) partnerica nekoga, npr. ZDA so že dolgo partnerica EU, lahko pomensko interpretacijo država partnerica uporabimo tudi, ko govorimo o odnosu med EU in ZDA. Spremembo pri ujemanju, ki jo opažamo tudi v prevladujoči rabi, lahko utemeljimo z elipso – državi (EU in ZDA) sta že dolgo partnerici, torej EU in ZDA sta že dolgo partnerici.
Helena Dobrovoljc (september 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.