Štirikolesni pogon ali 4x4
-
Vprašanje:V spletnih motorističnih in avtomobilističnih revijah je opaziti oznako za štirikolesni pogon 4x4 in tudi tvorjenke tipa 4x4-avtomobil, 4x4-proizvajalec ipd.
Sta taka stičnost pri oznaki in tvorba besedja pravopisno ustrezni?
Odgovor:Vsa matematična znamenja so nestična:
- znamenje za množenje (× ali ·), npr. 4 × 4 = 16
- znamenje za deljenje (: ali /), npr. 16 : 4 = 4
- znamenje za odštevanje (–), npr. 16 – 8 = 8
- znamenje za seštevanje (+), npr. 8 : 4 = 2
Nestično je znamenje x uporabljeno, če izraža kvadraturo, npr. večnamenska cerada iz polietilena v dimenziji 4 x 4 metre (= štiri krat štiri metre).
Znamenje x uporabljamo tudi v pomenu 'krat' levostično ob številkah, na primer pri športu:
- štafeta 4x 7,5 km, ker bi z besedo zapisali: štafeta štirikrat 7,5 km ali štafeta 4-krat 7,5 km.
Tudi pri opisu pletenja:
- Pletemo v osnovnem vzorcu naravnost 40 cm do rokavnega izreza, kjer z obeh strani pletenja najprej zaključimo 1x 3 p., nato pa v vsaki 2. vrsti 4x po 1 p. (= 42 p.)).
V avtomobilistični stroki pravijo, da ima zapis 4x4 status oznake, saj zapis pogon 4x4 preberemo štirikolesni pogon in ne pogon štiri krat štiri.
- Oznaka 4×4 pomeni, da ima vozilo 4 kolesa in 4 osne gredi, prek katerih se razporedi moč iz motorja.
V tem primeru je zapis lahko tudi stičen, tj. 4x4 (podobno kot 2-v-1), saj gre zgolj za izkoriščanje podobnosti zapisa z matematičnim. Opazno pa je, da je raba neenotna in da v lektoriranih besedilih pogosto zasledimo tudi zapis 4 x 4, ki seveda sledi matematiki in pa načelu, da je vsak znak mogoče razviti v samostojno besedo: štiri krat štiri.
Helena Dobrovoljc (september 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.