Kako je prav: »masterski« ali »mastrski študij«?
-
Vprašanje:Ali v slovenščini uporabljamo pridevnik mast(e)rski?
V SSKJ je naveden samo samostalnik master, zgled pa: Na fakulteti so uvedli dvoletni master.Ali se v pridevniku mast(e)rski e ohrani ali izpade?
Hvala za odgovore.
Odgovor:O tem, da na ohranitev črke e v obrazilu -er pred pridevniškim obrazilom -ski vpliva polglasniška uresničitev črke e, smo pisali že ob primeru poker – pokerski/pokrski (Tvorba in pomen pridevnikov, tvorjenih iz samostalnika »poker«). Ker so v preteklosti pravopisi učili, da se samostalnik poker sklanja s podaljšano osnovo (poker, rod. pokerja), torej je bil e v er izgovorjen kot [e] in tako tudi zapisan, so pridevnik zapisovali pokerski. Aktualna raba uveljavlja polglasniški izgovor in posledično izpad črke e (poker pokra), zato je pri tvorbi pridevnika mogoče zaslediti dvojnico pokerski in po današnjem vzorcu pokrski.
Pri samostalniku master smo opazili nekaj odklonov od zgornjega vzorca, ki jih je treba pojasniti.
Beseda, ki prihaja iz angleščine, v kateri pomeni mojster, gospodar, se prvič pojavi v Slovarju novejšega besedja (dalje SNB 2013), v katerem je opisano, da se sklanja le s krajšanjem osnove, tj. polglasniško uresničena črka e izpada: master, rod. mastra. SNB 2013 je gradivsko izhajal iz besedilnega korpusa Nova beseda, v katerem je sicer mogoče zaslediti obe sklanjatveni možnosti, torej master, rod. mastra (5) in master, rod. masterja (10).
Primeri rabe samostalnika master v korpusu Nova beseda, ki so povezani s pomenom, po katerem sprašujete (mastrski študij), so redki, pridevnik se pojavlja v obeh oblikah – masterski in mastrski (Pri bachelorjih zdaj, ki so prva generacija, so se že pokazale napake, pozneje se bodo verjetno tudi na masterski stopnji IN Nemčija je menila, da je prva stopnja referenčna za visokostrokovni študij in druga za mastrskega).
Z vključitvijo besede v drugo izdajo SSKJ (2014), ki ima kot slovar knjižnega jezika normativno veljavo, samostalnik master oblikoslovno ni spremenjen glede na SNB, vendar tudi pridevnik ni bil evidentiran:
SSKJ2 (2014)
máster -tra m (á)- študij do druge visokošolske stopnje izobrazbe: Na fakulteti so uvedli dvoletni master
- šport. tekmovanje, na katero prireditelji povabijo le izbrane tekmovalce: uvodni master tekmovalne sezone v športnem plezanju
- končna različica glasbenega ali filmskega posnetka, navadno namenjena za serijsko izdelovanje kopij: izdelati master novega albuma; v prid. rabi: master posnetek; master program; master plošča; master tekma
Iz redakcije je razvidno, da je ustrezno sklanjati master, rod. ed. mastra.
Iz redakcije tudi sklepamo, da je pridevniška oblika mastrski.
In še: ob master posnetek; master program; master plošča; master tekma je treba zapisati tudi mastrski posnetek; mastrski program; mastrska plošča; mastrska tekma – in mastrski študij.
Glede na to, da se v slovenskem prostoru uporablja le oblika magistrski študij, vaše vprašanje pa se morda nanaša na obliko študija na avstrijskem Koroškem, kjer je mogoče na drugi stropnji vpisati tudi mastrski študij, vam svetujemo, da se (glede na različne možnosti) pri odločitvi, ali boste pisali masterski ali mastrski oprete na to, kako v vašem okolju sklanjate besedo master, ko besedo uporabljate kot (žargonsko) poenobesedenje za drugo stopnjo študija.
O besedi master pa še z vidika drugih pomenov, saj raba kaže še nekoliko drugačno stanje, ki pojasnjuje tudi nihanja pri odločanju:
(1) Raba v športu
Pri besedi master v drugem pomenu (glede na SSKJ2: tekmovanje, na katero prireditelji povabijo le izbrane tekmovalce) se je uveljavila oblika master, pregibana s podaljšano osnovo (zmaga na masterju). Tudi v knjižnem jeziku je mogoče že opaziti žargonsko, le delno prilagojeno različico iz angleščine: masters: Z zmagama na mastersih sta potrdila tudi naslove prvakov, finalist mastersa, nosilec prvega mastersa.(2) Raba v glasbi
V tretjem pomenu (glede na SSKJ2) je master pregiban največkrat s podaljšanjem osnove master, rod. masterja (Kot osnovo za obdelovanje zvoka je uporabil analogne "masterje", da bi dobil kar najboljši zvok).(3) Raba v avtomobilski industriji
Beseda master je pogosto uporabljena kot (kakovostni) dodatek imenu nekega izdelka: npr. pri modelu Renaultovega vozila – Renault Master. V gradivskih virih je zato veliko primerov kot: Tudi v kabini je bil novi master deležen sprememb. ali Za lažje nakladanje tovora je masterjevo dno po novem bližje tlom.
(Ustrezneje bi bilo seveda zapisati z veliko začetnico, saj ne gre za vrstno poimenovanje, temveč za komercialno ime.)(4) Raba v izobraževanju
Čeprav se pojavlja beseda v prvem SSKJ-jevem pomenu (študij) redko, se zdi, da je v tem pomenu še največkrat uporabljena pridevniška različica mastrski. Vendar pa pregledovanje spleta kaže, da kljub rabi magister – magistra – magistrski v rabi redko spodbudi vzporednico master – mastra – mastrski. Največkrat gre zgolj za neustrezno prevajanje, npr.:- Ko gre za dela v nastajanju, je od leta 2008 strogo določeno, da je treba vsa znanstvena dela – torej vse diplomske, masterske in magisterske naloge ter vse doktorske disertacije – shraniti na server univerze. (Delo 2009)
Helena Dobrovoljc, Tina Lengar Verovnik (september 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.