Vprašalnica »po čem«
-
Vprašanje:Pozdravljeni, vidim, da me mlajši ljudje ne razumejo, če jih vprašam po ceni z besedami – Po čem pa so ti čevlji, banane? ...
Ali je ta oblika slovnično pravilna?
Odgovor:Res je, pri mlajših ljudeh se izgublja poznavanje vprašalnice Po čem je to? s pomenom 'koliko to stane'. In vendar je ta vprašalnica od nekdaj znana tako v knjižnem kot v živem ljudskem jeziku in je starejša od vprašalnice Koliko to stane? Izpričana je pri Pohlinu, v Cigaletovem Nemško-slovenskem in Pleteršnikovem Slovensko-nemškem slovarju. Ima tudi slovanske vzporednice. V srbskem in hrvaškem jeziku poznajo ustreznico pošto, v ruščini je beseda почем (izg. pačom) sicer pogovorna, vendar v splošni rabi.
V sodobni rabi se precej pogosteje uporablja vprašalnica koliko stane. V SSKJ je zgradba po čem je vino pojasnjena kot izraža vprašanje po ceni.
Pregled gradiva pokaže, da zgradba po čem je sicer prisotna v medijskih besedilih (npr. Edino vprašanje, ki me v zvezi s SMS res živo zanima, je, po čem je minuta časa njihovih štirih poslancev, Dnevnik 2001) in da izginja iz formalnih položajev, ki zahtevajo nedvoumno, bolj eksaktno izražanje ... Pogosteje jo zasledimo v pogovornem jeziku, kar je v Gigafidi 2.0 razvidno iz spletnih besedil:
- Po čem je mesečna?
- Govoriti o alternativnih gorivih namesto o odpadkih je isto, kot vprašati, ko'lk je rezinica slanine namesto po čem je špeh.
V leposlovju in besedilih, ki naj bi vzbujala tudi umetniške učinke pri bralcih, je rabljena pogosto pri izražanju abstraktne vrednosti, tj. v prenesenem pomenu:
- ... po čem je sen in kje so solze (Marcel Štefančič Jr)
- Po čem je slava (T. Fornezzi Tof)
- Po čem je zmaga (L. Ambrožič Novljan)
- Po čem je torej ideologija in kje se začne ideološka vzgoja?
Silvo Torkar, Helena Dobrovoljc (november 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.