Kljub visoki starosti ali letom?
-
Vprašanje:Kljub visokim letom gre še vedno rad na lov.
Odbojko imamo radi in jo kljub visokim letom (56–77 let) še vedno skupaj igramo vsak teden.Ali sta zgornja stavka v redu?
Ne želim izpostavljati visoke starosti, saj se ne počutimo stari.
Odgovor:Če vas zanima, ali je zveza visoka leta enakovredna zvezi visoka starost, vam lahko postrežemo s podatkom, da je pogostnostno razmerje naklonjeno zvezi visoka starost.
Gigafida 2.0:
kljub visoki starosti 272
kljub visokim letom 34Obe zvezi sta sprejemljivi, le da je ob neštevnem samostalniku starost pridevnik visok bolj, ob samostalniku leta pa manj pričakovan.
Če se želite izraziti bolj evfemistično, lahko rečete tudi: kljub zrelim letom, kljub spoštljivim letom ali kljub častitljivim letom.
Domen Krvina, Tina Lengar Verovnik, Helena Dobrovoljc, Alenka Jelovšek (november 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.