Besedni red pri velelnem naklonu v navodilih za uporabo
-
Vprašanje:Spodnje vprašanje me zaposluje že dolgo časa – mislila sem že, da končno poznam odgovor, pa se mi čedalje bolj zdi, da drugi poznajo drugačen odgovor ;-)
Gre za besedni red v velelnih stavkih v navodilih za uporabo–- tukaj izmišljen primer:
- Naprava X obsega: vreteno A, rezilo B, posodo C in pokrov D. Sestavljanje naprave X: Namestite rezilo B na vreteno A v posodi C in posodo C pokrijte s pokrovom D, tako da je vse skupaj trdno pritrjeno.
To je moja predstava o tem, kje točno se v takšnih kontekstih uporablja povedek (v velelnem načinu), namreč na začetku stavka, sledijo mu že znani sestavni deli naprave X (kot "tema"), tem pa sledijo nove informacije (tako da je vse skupaj trdno pritrjeno kot rema).
Namen takšne stavčne strukture je seveda, da bralci a) takoj prepoznajo velelni stavek (zato je povedek na začetku) in b) takoj prepoznajo novo informacijo, saj se ta pojavi na koncu, za znanimi informacijami (tukaj: deli naprave A, B, C in D).
Smem?
Ali bi bilo bolj pravilno pisati tako (velelnik za delom "teme"):
- Naprava X obsega: vreteno A, rezilo B, posodo C in pokrov D. Sestavljanje naprave X: Rezilo B namestite na vreteno A v posodi C in posodo C pokrijte s pokrovom D, tako da je vse skupaj trdno pritrjeno.
Odgovor:V slovenščini je besedni red bolj ali manj prost, kljub temu pa se zaradi členitve po aktualnosti, ki je konkretiziran odraz govorčeve želje po vplivanju na naslovnika, oblikujejo zakonitosti, ki žal še niso dovolj raziskane.
V povedih z velelnikom je besedni red v slovenščini prilagojen govorčevemu hotenju, kako naj bi bralec/poslušalec ravnal ali deloval, zato je velelnik (hkrati s predmetom, s katerim je vezljivostno povezan), najpogosteje na prvem mestu v stavku:
(1)
Pokliči starše!
Obuj si čevlje s peto ...
Poišči dežurno lekarno ...Če so v stavku izražene tudi časovne in prostorske okoliščine kot prislovna določila časa, prostora, načina, so navadno pred velelnikom:
(2)
Doma poišči čistila ...
V besedilu poišči ...
Hitro poišči alternativo ...
Zjutraj najprej pospravi kuhinjo ...
Ob morebitni težavi se posvetuj s tajno vesoljsko agencijo ...Redkeje najdemo primere s slogovno zaznamovanim besednim redom, pri katerih je na prvem mestu od glagola sklonsko odvisen stavčni člen, npr. pri šahovski igri:
(3)
S šibkimi se posvetuj, z močnimi pa napadaj sovražnika!V nezaznamovanih besedilih je stava s predmetom na prvem mestu nenavadna (4), zato bi jo slogovno preuredili v (5):
(4) Z dermatologom se posvetuj o uporabi kreme, v kateri je retin-A.
(5) O uporabi kreme, v kateri je retin-A, se posvetuj z dematologom.Podobno:
(6) O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.V vašem primeru je mogoče oboje, saj je slovenščina jezik, za katerega je – v okviru znanih odstopanj – bolj značilna prosta kot stalna stava. Stavek se lahko začne z velelnikom (7), pri čemer upoštevamo bolj slovnične skladenjske zakonitosti, ali s predmetom (rezilo), na katerega se velevanje pomensko nanaša (8), kar kaže na prevladovanje semantičnega dejavnika:
(7) Namestite rezilo B na vreteno A v posodi C in posodo C pokrijte s pokrovom D, tako da je vse skupaj trdno pritrjeno.
(8) Rezilo B namestite na vreteno A v posodi C in posodo C pokrijte s pokrovom D, tako da je vse skupaj trdno pritrjeno.Helena Dobrovoljc (december 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.