Nedovršniška oblika od glagola »gnati« in sestavljenke z »gnati«
-
Vprašanje:Zanima me, ali so nedovršniške oblike od glagola gnati produktivne v slovenskem jeziku in kako se glasijo?
Ali obstaja neka forma kot pogonjati za razliko od pognati?
H kateremu razredu spada glagol gnati?
Je ta soglasniški koren na -n s palatalizacijsko spremembo g v ž v isti vrsti kot žeti, žanjem? V ruščini obstaja na primer oblika обогнать dovrš., обгонять nedovrš. (prehitevati). Če bi obstajala oblika kot obgonjati v slovenščini, kateri bi bil vezalni samoglasnik v dovršniški obliki? obegnati? Ker bi na tem mestu sovpadali razni soglasniki na en kup.
Oprostite za raznolika vprašanja.
Odgovor:Glagol gnáti, sed. žênem je v slovenščini nedovršni glagol, dovršne pa so njegove sestavljenke z glagolskimi predponami, npr. pognáti, pregnáti, zagnáti se, izgnáti itn.
Glagol gnáti pripada neproduktivnemu oblikospreminjevalnemu vzorcu, in sicer gre po istem vzorcu kot bráti, sed. bêrem (če z nizom CeC- ponazorimo koren, gre za vzorec CC-á-ti, sed. CêC-e-m; glagol žéti, sed. žánjem torej ne spada v ta vzorec).
Glagol gnati pripada torej V. glagolski vrsti, znotraj nje pa 3. razredu s sedanjiško pripono -e- po starejši klasifikaciji glagolskih vrst (Bajec idr. 1973), po novejši klasifikaciji glagolskih vrst (Toporišič 2000) pa V. glagolski vrsti glede na nedoločnik in 4. skupini glede na sedanjik.
Z vidika sodobnega jezikovnega gradiva (korpus Gigafida 2.0) gre za razmeroma pogost glagol. Drži, da je koren v glagolu gnáti izglasni na -n, premena g : ž pa je odraz (prve praslovanske) palatalizacije zaradi ejevskega vokalizma v sedanjiški osnovi.
Glagol goníti je star iterativni glagol, tvorjen iz sedanjiške osnove glagola gnáti. Iz njega je nastal nedovršni glagol gánjati, ki se v slovenščini načeloma pojavlja le v sestavljenkah z glagolskimi predponami (brez predpone in z enakim pomenom kot goníti ga evidentira Pleteršnik; samo v sodobnem pogovornem jeziku uporabljan homonim v pomenu ‘preganjati’ je izposojenka iz hrvaščine oziroma srbščine), te pa predstavljajo nedovršne pare k zgoraj omenjenim dovršnim glagolom, tj. pogánjati k pognáti, pregánjati k pregnáti, zagánjati se k zagnáti se, izgánjati k izgnáti itn.
Oba navedena ruska glagola vsebujeta glagolsko predpono: обо-гна́ть, об-гоня́ть. Gre za eno in isto glagolsko predpono, ki ustreza slovenski ob-; dodaten samoglasnik se pojavi v določenih glasovnih okoljih, tj. pred določenimi samoglasniškimi sklopi. Slovenščina tovrstnih različic pri tej glagolski predponi nima (a prim. s- v stísniti : sə- v sesésti se). Sinonimna glagola гна́ть, sed. гоню́ (sedanjik v diahronem smislu spada h glagolu psl. *goni̋ti) in гоня́ть, sed. гоня́ю ustrezata slovenskima gnáti in gánjati; ojevski vokalizem v ruskem гоня́ть je verjetno sekundaren pod vplivom glagola psl. *goni̋ti (Аникин).
Če bi slovenščina hipotetično poznala glagol *obgnáti, bi torej imel glede na obstoječa razmerja v slovenskem jeziku nedovršno ustreznico *obgánjati.Domen Krvina, Miha Sušnik, Metka Furlan, Alenka Jelovšek (december 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.