Vključitev besede »stvarstven« v SSKJ
-
Vprašanje:Opažam, da v slovarju slovenskega knjižnega jezika še ni besede – stvarstven.
Argumenti, da je nujno uvrstiti besedo stvarstven v slovar, so naslednji:
- Besedi narava in stvarstvo sta v bistvu sinonima, vendar je v slovarju beseda naraven, ni pa še besede stvarstven.
- Beseda stvarstvo se uporablja tudi za opredelitev celotnega vesolja, vključno z zemljo in živimi bitji in rastlinami na zemlji.
- Beseda naraven pomeni, da to in to zadeva naravo. Beseda stvarstven pa pomeni, da to in to zadeva stvarstvo.
Izpeljanke iz besede stvarstven, ki so tudi uporabljajo:
- stvarstvena zakonitost in vrednota
- stvarstven pojav
- stvarstveno dogajanje
- stvarstven razvoj.
Znanstveniki uporabljajo naravne - stvarstvene zakonitosti, sicer ne bi mogli izumiti ničesar.
- Poleg tega opažam, da pri besedi stvarstvo manjka opredelitev, da pomeni oziroma predstavlja celotno vesolje, vključno z zemljo in živimi bitji in rastjem na zemlji. Ne nazadnje to potrjuje tudi Papeževa enciklika o stvarstvu, ki je objavljena na spletu.
Odgovor:Ko je slovar izdan, se ga spreminja le izjemoma in z veliko mero previdnosti ter se vanj načeloma ne dodaja novih besed. Slovar SSKJ je zaključen: nazadnje je bil dopolnjen leta 2014, sedaj pa nastaja tretja izdaja Slovarja slovenskega knjižnega jezika eSSKJ, nov enojezični splošni razlagalni slovar srednjega obsega, pri katerem je merilo za uvrstitev besede med gesla zadostno število pojavitev te besede v referenčnem korpusu slovenskega jezika Gigafida 2.0. Pridevnik stvarstven se v njem pojavi le trikrat, kar je za uvrstitev v eSSKJ za zdaj premalo. Glede na vprašanje domnevamo, da gre za teološko rabo besede stvarstven, zato bi obenem še posebej opozorili na razlikovanje med splošnimi in terminološkimi slovarji. Poudarili bi, da eSSKJ zajema najpogostejše besedje iz splošnih besedil (predvideni obseg je 100.000 slovarskih sestavkov), celostno predstavitev terminološke leksike posameznega področja pa najdemo v posameznih terminoloških slovarjih.
Povedano seveda ne pomeni, da besede ne smete uporabljati, saj je gre za povsem ustrezno sistemsko tvorjenko iz samostalnika stvarstvo. Veliko besed je takih, ki jih v jeziku sistemsko tvorimo in nato tudi uporabljamo, splošni razlagalni slovar pa prinaša le razlage tistih, ki so ustaljene tudi v širši rabi oziroma se v splošnem jeziku rabi vsaj toliko, da je smiselno pričakovati, da bo uporabnik nanjo naletel.
Če bomo besedo stvarstven začeli uporabljati pogosteje ali če se bodo merila za uvrstitev besede v eSSKJ spremenila (oboje je mogoče), bo beseda stvarstven vključena v slovar.
Glede razlage besede stvarstvo pa omenimo še, da imamo v 2. pomenu gesla v SSKJ2 (enako že v SSKJ) sinonimno razlago svet1, in če si ogledamo 1. pomen besede svet, najdemo razlago 'celota nebesnih teles, sistemov teles in prostor, v katerem so', kar verjetno ustreza pomenu, ki ga iščete.
Preberite tudi odgovor Zakaj besede »izmerjenost« ni v SSKJ.
Dejan Gabrovšek, Janoš Ježovnik, Alenka Jelovšek, Mija Michelizza (december 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.