Jezikovne izbire: »eksprimiran« ali »ekspresiran«?
-
Vprašanje:Mislim, da je pravilno:
- eksprimiran (ne pa ekspresiran)
- kolabirati (ne pa kolapsirati)
Prosim za vaše mnenje.
Odgovor:Pri izrazih eksprimiran (trpni deležnik glagola eksprimirati) in kolabirati gre za besedi, v osnovi prevzeti iz latinskih glagolov (lat. exprimere, lat. collabor pa verjetno prek nem. collabieren). V latinščini imajo tovrstni glagoli lahko različne osnove za sedanjiške oblike in za oblike dovršnega preteklika (perfekt) in namenilnika (supin) (expressi, expressum; collapsus). Iz teh osnov so preko trpnih preteklih deležnikov iz latinščine prevzeti različni pridevniki in (lahko iz njih tvorjeni) samostalniki (v tem primeru npr. ekspresija, kolaps).
Z zmanjševanjem znanja latinščine (ki je bila še pred dobrimi 50 leti med izobraženci del splošne izobrazbe) se zmanjšuje zavedanje govorcev o glagolskih podstavah tovrstnih besed, zato se iz njih tvorijo novi glagoli po v jeziku ustaljenih besedotvornih postopkih: tako smo iz ekspresija dobili glagol ekspresirati in iz kolaps kolapsirati (na to verjetno vpliva tudi angleščina, ki je tovrstne glagole večinoma prevzemala z osnovo iz preteklih deležnikov: to express, to collapse).
V SSKJ2 ne najdemo ne eksprimirati ne ekspresirati, glagol kolabirati pa je uslovarjen, a usmerja na nadrejeni sinonim kolapsirati, ki je torej v splošnem jeziku bolj uveljavljen. To kaže tudi stanje v Gigafidi 2.0, kjer je kolapsirati približno dvakrat pogostejši kot kolabirati. Ob tem najdemo v korpusu Gigafida 2.0 samo po eno pojavitev glagola ekspresirati in po drugi strani deležnika eksprimiran.Nasprotno lahko v Slovenskem medicinskem slovarju najdemo geslo kolabirati, ne pa tudi kolapsirati, kar kaže, da je kot medicinski termin izraz kolabirati ustrezen. Glagolov ekspresirati ali eksprimirati ali iz njiju izpeljanih deležnikov pa Slovenski medicinski slovar ne beleži.
Ustrezno je kolabirati pogostejši kot kolapsirati tudi v korpusu akademskih besedil KAS, čeprav je zaradi svoje uslovarjenosti tudi kolapsirati relativno pogost. V istem korpusu je ekspresirati bistveno pogostejši kot eksprimirati. Ker pa je latinski glagol večpomenski, je možno, da nastane specializacija pomenov obeh slovenskih glagolov: eksprimirati v pomenu 'iztisniti' in ekspresirati v pomenu 'izraziti'. Vendar zaradi majhnega števila pojavitev v korpusih in odsotnosti besed v slovarjih te razlike v pomenu ne moremo potrditi.
Vsi štirje izrazi so torej v slovenščini ustrezni in so v večji ali v manjši meri v rabi, pri odločanju o najustreznejšem pa je treba paziti na (strokovni) kontekst.Alenka Jelovšek (december 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.