Vidski par glagola »popestriti«
-
Vprašanje:Zanima me, če ima glagol popestriti svoj vidski par.
Odgovor:Vidski ustreznik glagola popestriti je glede na opis v SSKJ2 pestriti.
Pojem vidski ustreznik je nekoliko širši kot vidski par, in sicer zahteva, da je pomenska razlika v vsaj enem pomenu med členoma blizu 0, ne pa nujno absolutno 0, podobno kot je vprašljiva povsem polna sinonimija (prim. Krvina 2018).
Stanje v sodobnem jezikovnem gradivu (korpus Gigafida 2.0) sicer kaže, da je precej redkejši (vsi korpusni zadetki tu ne predstavljajo glagola) kot dovršnik popestriti, zato verjetno po nedovršniku tudi sprašujete.
To ni nenavadno, saj so v slovenščini bolj ali manj edine skladenjske okoliščine, ki strogo zahtevajo rabo nedovršnika, nedoločnik s faznimi glagoli in trenutek govorjenja (z izjemo performativa). V severnoslovanskih jezikih, zlasti v ruščini, pa to stilno nezaznamovano velja npr. tudi za celotno ponavljalnost, kar nujnost rabe nedovršnika v primerjavi s slovenščino bistveno povečuje.Naj pri tem opozorimo, da v odnosu pestriti : popestriti ne gre za tipični kavzativ z živim vršilcem, kjer nedovršnik opisuje dejanje, ki vodi k spremembi stanja, dovršnik pa prehod v to novo stanje, npr.
- pripravljati [kaj] : pripraviti [kaj] -> [kaj] je pripravljeno;
- brisati [mizo] : pobrisati [mizo] -> [miza] je pobrisana.
Nedovršnik pestriti namreč opisuje bolj dlje časa ponavljajoče se dogajanje, blizu stanju, ki lahko prehaja proti lastnosti, npr.
- Očetove eskapade so ljudi vedno vznemirjale in pestrile njihov vsakdan.
- Našel je prostor, na katerem mu dobro uspeva nešteto idej in odkritij, ki na svoj način pestrijo slovensko glasbeno sceno.
Dovršnik popestriti pa opisuje en »kos« oz. zaključeno celoto takega dogajanja, npr.
- Seveda so gasilci poskrbeli tudi za družabnost, ki je popestrila dva večera v kraju.
- V tem hladnem času nam marelični, breskovi in češnjevi kompoti popestrijo že nekoliko enoličen jedilnik.
To je podobno kot pri pravih iterativnih glagolih tipa trkati [ponavljajoče] : potrkati [nekaj udarcev kot zaključena celota]. S tem je odnos pestriti : popestriti na meji vrst glagolskega dejanja in ga pri strogem pogledu na vidsko parnost vanjo ne bi mogli prištevati. Širše razumevanje vidskih ustreznikov v okviru vidskega razmerja, kot je opisano v navedeni monografiji (Krvina 2018), pa tako uvrstitev omogoča, sicer z opombo, da smo na prehodu k vrstam glagolskega dejanja.
Domen Krvina (december 2021)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.