Uveljavljanje pravopisne reforme »Novo Mesto« v šolah
-
Vprašanje:Kako učiti rabo velike začetnice pri večbesednih zemljepisnih naselbinskih imenih?
Spomladi smo sledili strokovni razpravi v zvezi s spremembami pravopisnih pravil. V E-pravopisu in v Pravilih Pravopisa, verzija 8.0, so imena zapisana že po novem, torej Novo Mesto, Stari Trg ... Nikjer pa nismo zasledili, ali to pomeni, da so nova pravila res že stopila v veljavo. Tudi svetovalke na študijskih srečanjih nam v zvezi s tem niso posredovale nobenih informacij. Poizvedovale smo pri osnovnošolskih in srednješolskih kolegicah, večina jih uči še po starem pravilu. Kako je torej prav – učiti po starem ali po novem?
Odgovor:V Pravopisni komisiji pri SAZU in ZRC SAZU smo spomladi 2021 objavili šele tretje in četrto poglavje Pravopisa 8.0 v obliki predloga za javno razpravo. Predlog je doživel kar nekaj odzivov javnosti, vse pripombe in komentarje bomo tudi ponovno preučili in pripravili končno različico tega poglavja.
Šele ko bodo vsa poglavja (tudi tista, ki jih še nismo objavili: Ločila, Pisanj skupaj ali narazen) pripravljena, predstavljena v javni razpravi in medsebojno usklajena, bodo nova pravila tudi potrjena kot uradni priročnik.
Do tedaj se bo morda katero od določil še spremenilo, vendar zaenkrat ne kaže, da bi svojo odločitev o pisanju imen krajev (Novo Mesto, Opatje Selo, Nova Vas) spremenili, več strokovnjakov v komisiji se zavzema celo za bolj radikalno reformo. Vzporedna priprava pripadajočega slovarja (ePravopis) seveda zahteva, da uslovarjamo iztočnice tako, da so usklajene z nastajajočimi pravili (npr. Novo Mesto).
Pravila SP 2001 so torej še veljavna in jih v šolah upoštevamo. Presodimo pa sami, kako posredujemo pravopisna pravila svojim slušateljem ..., npr. na FAKULTETI študentom pojasnimo, da so nekatera pravila dogovorna, in predstavimo tako veljavno kot novo možnost, v OSNOVNI ŠOLI pa ne gre tako, zato je resda bolje, da se naučijo po starem.
Ob tem naj opozorim, da so nekatera pravila v predlogu, tj. Pravopisu 8.0, prvič objavljena in da nekatera popravljajo tudi neprimerne rešitve v starih pravilih. Gre za pravila v poglavju »Velika in mala začetnica«:- o lastniških imenih, o znamkah (Aspirin, vendar paracetamol),
- o imenih stvaritev in organizacij (Marsejeza, Gestapo),
- o religijskih imenih (Marija Zavetnica s plaščem)
- pomenski prenosi – metonimije (Picasso na steni, berem Cankarja)
- perifrazna poimenovanja (goriški slavček, leteči Kranjec)
- domišljijska imena (muca Copatarica)
- imena vzpetin, gora ...
Nespremenjeno, tj. v skladu z SP 2001, so pisana tudi vsa nenaselbinska imena, a so v Pravopisu 8.0 precej bolj izčrpno pojasnjena – tem je namenjena obsežna PRILOGA (obkroženo z rdečo):
Primer iz priloge:
V prilogi našteta priporočila niso v nasprotju s SP 2001, so pa natančnejša in uporabnikom v pomoč.
Helena Dobrovoljc (januar 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.