Kaj je pravi predlog?
-
Vprašanje:Zanima me, kaj je definicija pravega predloga. Definicijo potrebujem, ker želim ugotoviti, kaj so breznaglasnice, saj naj bi pravi predlogi spadali mednje, medtem ko – tako sklepam – »nepravi« ne.
Pravopis prave predloge v pravilih sicer večkrat omeni (npr. §1070), nikjer pa ni razloženo, kaj pravi predlogi so.
Odgovor:V Toporišičevi Slovenski slovnici (2000: 413) lahko preberete, da se pravi predlogi »uporabljajo samo kot predlogi« (v, za, med), nepravi predlogi »pa tudi kot prislovi, samostalniki ali kaj drugega« (mímo, okóli, dnò, kràj ...), kar pomeni, da gre za različne, a enakozvočne lekseme.
Pravi predlogi so zmeraj nenaglašeni, zato se (v primerjavi z nepravimi) na meji besed pred samoglasniki in zvočniki glasovno ne spreminjajo:
-
pravi predlog:
ob Idrijci [ob ídrijci], ob Muri [ob múri] -
nepravi predlog:
kljub očetu [kl'úp očétu], kljub letom [kl'úp létom]
Na povezavi »nepravi predlogi« najdete vse neprave predloge v slovarju SP 2001.
Helena Dobrovoljc (februar 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
-
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.