Poimenovanje iz predložnih zemljepisnih imen – imena jam
-
Vprašanje:Pri odkrivanju novih podzemnih jam se srečamo z vprašanjem ustreznega poimenovanja. Če ime jame še ni izpričano, ga pogosto tvorimo iz bližnjega ledinskega imena. Problem nastane, če je referenčno ledinsko ime v predložni obliki, npr. V dnu. Kakšen je pravilni oz. priporočljiv izbor velikih začetnic tvorjenega imena JAMA V DNU?
Odgovor:Glede na delitev slovenskih zemljepisnih imen na
(1) NASELBINSKA (zanje je v Pravopisu 8.0 predlagano KRAJEVNA), za katera velja pravilo: z veliko začetnico pišemo prvo sestavino in vse neprve, razen vas, mesto, trg, selo, selce, vesca ipd.(2) NENASELBINSKA (po Pravopisu 8.0 NEKRAJEVNA), za katera velja pravilo: z veliko začetnico pišemo prvo sestavino in vse lastnoimenske sestavine.
Imena jam uvrščamo med nenaselbinska/nekrajevna imena.
Veljavna pravopisna pravila pri vseh večbesednih nenaselbinskih/nekrajevnih imenih, tudi pri predložnih, uveljavljajo pravilo, da pišemo vse enote z malo začetnico, razen če same po sebi niso lastno ime. Iz zapisov Jama med Tesnicami ali Brezno nad Sotesko izvemo, da sta Tesnice in Soteska lastni imeni.
V rabi se sicer pogosto pojavljajo samostalniki jama, brezno, luknja kot spremljevalne razlikovalne (vrstne) sestavine, ki niso obvezni del imena, zato jih pišemo z malo začetnico, npr. jama V dnu. Ime jame V dnu je torej zapisano z veliko začetnico le v prvi sestavini. Če bi bila občna beseda jama sestavni del imena, bi se ime glasilo: Jama v dnu. Tako ime je za rabo najbolj preprosto, saj ga uporabljamo v vseh skladenjskih položajih:
- iz Jame v dnu so privlekli ...
- pred Jamo v dnu so postavili ...
- v Jamo v dnu so spustili ...
Če uporabimo predložno ime, se takoj znajdemo pred težavami, saj se v primerih, ko moramo uporabiti dva predloga za poslušalca ali bralca razumevanje povedanega oteži:
- iz V dnu so privlekli ...
- pred V dnu so postavili ...
- v V dnu so spustili ...
Zato tako pogosto uporabljamo občnoimenska jedra pri predložnih imenih, saj omogočimo z njim ubesedovanje v vseh skladenjskih položajih. Zapis začetnice pa je odvisen od tega, ali je del imena ali ne:
- iz (jame) V dnu so privlekli ...
- pred (jamo) V dnu so postavili ...
- v (jami) V dnu so spustili ...
V Pravopisu 8.0 (tj. predlogu novih pravopisnih pravil) smo zato predlagali, da se v zapisu približamo govornim navadam. Namreč na vprašanje – od kod so privlekli ...? pogosto odgovorimo kar iz Dna, zato je v novem predlogu predviden tudi zapis prve popredložne sestavine z veliko začetnico
V predložnih nekrajevnih imenih pišemo prvi predlog in prvo popredložno sestavino z veliko začetnico: Pod Goro, Pod Hrasti (ulica), Pri Starem hlevu, Za Šijo (v Bovcu), Za Trnjem.
(Pravopis 8.0, člen 58)Zgornji predlog je bil že predstavljen v javni razpravi ob predstavitvi pravil za rabo začetnice spomladi 2021. Pripomb nanj ni bilo veliko, smo pa opazili, da niti v strokovni, kaj šele splošni javnosti ni znano, da se z zgradbo in formalno obliko imen ne ukvarjajo pravopisci, temveč geografi. Komisija za standardizacijo zemljepisnih imen Vlade Republike Slovenije KSZI) ima pristojnosti za spreminjanje imen in nova poimenovanja, ko je oblika imena usklajena, navadno tudi v konsenzu s prebivalci (dogovorno), jih zapišemo v skladu pravopisnimi pravili za rabo začetnice.
Zaradi pogostih zadreg v skladenjski rabi so bila že v SP 2001 predstavljena priporočila rabe (členi 74, 75, 76):
SP 2001
Predložna imena imajo v nekaterih skladenjskih zvezah različno obliko:
a) največkrat célo predložno ime, vendar z vrstnim poimenovanjem pred seboj: To je
vas Pri Treh Hišah; Prihajam iz zaselka Pri Fari; Grem v vas Pri Treh Hišah; Stanujemo v
ulici Pod zidom; Preselil se je v ulico Za vodo;
b) samo nepredložni del: Prihajam od Fare; Grem k Trem Hišam;
c) predložni in nepredložni del kot ena beseda: Prihajam iz Podzida/iz Zavode.V Pravopisu 8.0 smo ubeseditev prilagodili novemu predlogu pravil:
Pravopis 8.0
Predložna imena imajo v nekaterih skladenjskih zvezah različno obliko.
a) Če jih uporabljamo z občnim (oz. vrstnim) poimenovanjem pred seboj, se ne spremenijo: Prihajam iz vasi V Zideh.
b) Če jih uporabljamo samostojno, predložni del postane del sobesedila in kot ime nastopa le nepredložni del: Prihajam iz Zidov.
c) Le dogovorno (če je taka uradna raba) sta predložni in nepredložni del lahko združena v eno besedo: Prihajam iz Zavode.Za jamo V dnu bi bilo najbolje, če bi se imenovala Jama v dnu. Če pa boste izbrali predložno obliko, boste jamo najverjetneje uporabljali v zvezi (jama) V dnu. Glede jam nasploh ima oblikovane napotke tudi KSZI (gl. Zemljepisna imena).
Gl. tudi:
Škofic, Jožica, Mikrotoponimi v Kropi in bližnji okolicii. Jezikoslovni zapiski 4 (1998).
Dobrovoljc, Helena, Pisanje začetnice v predložnih lastnih imenih. Pravopisna stikanja (2012).Helena Dobrovoljc (julij 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.