Vojaško strokovna ali vojaška strokovna
-
Vprašanje:Na Ministrstvu za obrambo nas lektorice zanima, kako naj zapisujemo besedo/besedno zvezo vojaška strokovna ali vojaškostrokovna literatura. V vojski namreč obstaja tudi Temeljno vojaško strokovno izobraževanje, pisano torej narazen, zato nas zanima, ali je bolj utemeljeno, da to upoštevamo tudi pri literaturi, usposabljanjih itn.?
Odgovor:Kot ste že sami opazili, sta mogoča oba zapisa (torej kot tvorjenka in kot besedna zveza). Zapis skupaj ali narazen izbiramo glede na pomen, ki ga beseda ali besedna zveza prinaša, hkrati pa moramo biti pozorni tudi na samostalnik, ob katerem se ta pojavlja.
- Pridevnik vojaškostrokoven je podredna tvorjenka. Pojavlja se zlasti tam, kjer želimo opozoriti na to, da je nekaj v zvezi z vojaško stroko, najpogosteje v zvezah vojaškostrokovno znanje, vojaškostrokovna izobrazba, vojaškostrokovno izobraževanje in usposabljanje, vojaškostrokovna naloga, vojaškostrokovna publikacija itd.
- Na drugi strani ima pridevnik vojaški v besednih zvezah, kot sta vojaško strokovno izobraževanje in vojaška strokovna literatura, vlogo dopolnjevanja pomena obstoječih stalnih besednih zvez: gre za strokovno izobraževanje na vojaškem področju oz. za vojake in strokovno literaturo z vojaškega področja oz. za vojake.
Pravopisno pravilni in mogoči sta obe možnosti. Z vidika pomena je razlika med njima na prvi pogled sicer majhna, bistveno pa je, kam je usmerjena piščeva/bralčeva pozornost:
(1) v primeru tvorjenke na vojaško stroko kot celoto,
(2) v primeru besedne zveze pa na dejstvo, da gre za nekaj, kar je sicer prisotno v več strokah, govorimo pa le o vojaški razsežnosti.V korpusih se besedna zveza vojaškostrokovna literatura pojavi štirikrat, vojaška strokovna literatura pa petkrat. Raba torej nima odločilnega vpliva na zapis.
Kaj pa pomen?
Besedna zveza vojaškostrokovna literatura pomeni literaturo o vojaški stroki, besedna zveza vojaška strokovna literatura pa strokovno literaturo o vojski oz. vojaškem področju in strokovno literaturo za vojake (pomensko širše: strokovna literaturo s področja prava, medicine / prve pomoči ..., ki jo mora poznati vojak). Zdi se, da sta tudi pomensko ustrezna oba zapisa.Poenotenje zapisa je smiselno takrat, kadar s tem ne spreminjamo pomena. Vendar pa se jezik ne vede vedno popolnoma regularno, pri čemer so včasih odstopanja v zapisu lahko tudi povsem logična.
Urška Vranjek Ošlak (julij 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.