Vejica v citatu iz Sneguljčice »Zrcalce, zrcalce na steni povej ...«
-
Vprašanje:Pri dobro znanem citatu iz Sneguljčice: "Zrcalce, zrcalce, na steni povej ..." na spletu opažam, da pred predlogom na ponekod zapišejo vejico, medtem ko drugod ne. Ali se torej vejico tam zapiše ali ne?
Odgovor:V najbolj znanem citatu iz Sneguljčice so ločila ustrezno postavljena takole:
Zrcalce, zrcalce na steni, povej, katera najlepša v deželi je tej.
Prva vejica zaznamuje priredni odnos, ki ga lahko razumemo na dva različna načina. Lahko gre zgolj za ponovitev iste besede, kar z vidika literarne teorije pomeni retorično figuro podvojitev oz. geminacijo. Lahko pa gre za stopnjevanje, saj prvič omenjeni osebek (zrcalce) nato pomensko še razširimo oziroma natančneje določimo s predložno zvezo v vlogi desnega prilastka (zrcalce na steni). Z vidika stave vejice bi lahko – če bi šlo res zgolj za ponovitev iste besede, ne da bi spremenili način govora – prvo vejico skladno z SP 2001, čl. 322, izpustili (to se sicer pogosteje dogaja pri ponavljanju enakih medmetov, o čemer gl. ta odgovor). Isti pravopisni člen pa pravi tudi, da kadar s ponovitvijo stopnjujemo ali poudarjamo isti pomen, vejico zapišemo. Bolj verjetna je druga razlaga, zato je na tem mestu vejica zapisana tudi v veliki večini zgledov v korpusu GIgafida 2.0 (izvirni citat je v publicistiki namreč zelo pogosto tudi prenovljen, npr. Do zdaj najbolj zabaven komentar pod tokratno objavo Pahorjeve fotografije je: "Zrcalce, zrcalce na vodi, povej, kdo najlepši predsednik v deželi je tej?").
Druga vejica skladno z SP 2001, čl. 342, tč. a, zaznamuje zvalnik oziroma ogovor in ga ločuje od preostalega dela povedi. Pravopis navaja na primer: Oče, od medu mi dajte sat prelep ali Gospa, kar po domače. Ogovorni del je v našem primeru zrcalce, zrcalce na steni.
Tretja vejica pa uvaja predmetni odvisnik – po njem se vprašamo s tipično vprašalnico za predmet (kaj povej?). Ker ima predmet, ki sledi, obliko povedi (vsebuje osebno glagolsko obliko: katera v deželi najlepša je tej), gre torej za odvisnik, ki mora biti od preostanka povedi ločen z vejico. Zaključuje pa ga pika, saj se pri naklonu zloženih povedi ravnamo po glavnem stavku: povej je sicer velelnik in bi lahko na koncu celotne povedi torej stal tudi klicaj, nikakor pa ne vprašaj, kakor je v zgoraj navedenem zgledu iz korpusa Gigafida 2.0.
Tina Lengar Verovnik (julij 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.