Alexa, Siri ... digitalni pomočniki in njihov zapis
-
Vprašanje:Bi Aleksa (Amazonova digitalna 'pomočnica') in Siri (Applova digitalna asistentka) pisali z veliko ali z malo. Povsod se pojavljajo zapisi z veliko, ampak po analogiji z barbi (punčko) in glede na to, da gre za vrsto pomočnika oziroma asistenta, bi bilo treba to v bistvu pisati z malo? Kaj menite?
Odgovor:Imena virtualnih pomočnikov so stvarna imena, saj z njimi poimenujemo programsko opremo oz. aplikacijo. V tem primeru gre za blagovno znamko, ki jo pišemo z veliko začetnico. Alexa je virtualna pomočnica, ki je v lasti podjetja Amazon, Siri pa je v lasti podjetja Apple. Nista pa to edina virtualna pomočnika, poznamo še virtualne pomočnike Cortana, Bixby, Pomočnik Google (ang. Google Assistant), imamo pa tudi nekaj slovenskih pomočnikov. Svojčas je na strani Finančne uprave uporabnikov pomagala asistentka Vida, danes na strani Zavoda RS za zaposlovanje pomaga Iza.
Imeni Alexa in Siri uporabljamo za točno določene virtualne pomočnike, ne pa za poimenovanje katerega koli virtualnega pomočnika. Če bi izraza uporabljali za kateri koli virtualni pomočnik in govorili o vrsti izdelka, bi pomenilo, da je prišlo do apelativizacije oz. poobčnoimenjenja, v tem primeru bi bila raba male začetnice upravičena.
V rabi tega pojava zaenkrat še ne zasledimo, kar je razvidno bodisi iz skladenjske pozicije imena v prilastkovni poziciji bodisi konteksta, ki kaže, da beseda ni rabljena v generičnem pomenu, ampak je z imenom zaznamovan en denotat.
- Prilastkovna pozicija
- iPhone vam omogoča, da aplikacijo Siri vprašate za prevod, nastavitev časovnika, iskanje lokacije, ustvarjanje rezervacij, poročanje o vremenu itd.
- Digitalno pomočnico Siri pa se lahko uporablja tudi v aplikacijah, ki niso Applove.
- Amazon je najavil, da bodo v prihodnje partnerskim proizvajalcem strojne opreme omogočili vgradnjo digitalne pomočnice Alexa.
- Kontekst
- Najbolj revolucionaren je vgrajeni Google Assistant, ki odgovarja na vsa možna vprašanja in si pri tem pomaga z množico informacij, ki jih ima Google.
- Apple zaenkrat še ni predstavil rešitve za omenjeni problem. Uporabniki se lahko zaščitijo sami. Ena od možnosti je ta, da onemogočijo nekatere funkcije, ki jih ima Siri. Najlažje je, da izklopite Siri, ko je telefon zaklenjen.
- Izgovorite lahko tudi »Hey Siri«, da aktivirate Siri, medtem ko uporabljate podprte slušalke AirPods.
O analogiji z barbi/barbiko v primeru virtualnih pomočnikov ne moremo govoriti. Punčka znamke Barbie se je v rabi s poimenovanjema barbi oz. barbika začela uporabljati za številne igrače punčk, ne le tiste znamke Barbie. Ker pa imen digitalnih pomočnikov ne uporabljemo za katere koli virtualne pomočnike, uporabljamo veliko začetnico, saj z imenom poimenujemo točno določeni izdelek oz. v tem primeru aplikacijo/storitev.
Manca Černivec (julij 2022)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.