Branje spletnih naslovov oz. povezav
-
Vprašanje:Prosim za pojasnilo, kako pravilno preberemo (recimo v zvočni knjigi) takle spletni naslov, kjer se vse preostalo besedilo bere v slovenščini::
Odgovor:Odgovor na vaše vprašanje je odvisen od tega, ali bere oseba ali robot. Robotu boste spletni naslov najbrž označili kot posebno ali tujejezično besedilo in ga bo lahko preskočil, bralec pa naj bi se ravnal nekako takole:
Vse prvine pisanega besedila niso namenjene (glasnemu) branju. Npr. o tem, da pri branju zapisane okrajšave vedno preberemo in da so primeri kot itd., b. p., v. d. bolj izjema kot pravilo, je bilo že veliko zapisanega (prim. Pravopisne kategorije ePravopisa, Okrajšave). Podobno velja za kemijske formule, simbole ipd.
Dolgi spletni naslovi niso namenjeni branju, sploh pa ne glasnemu branju, saj od poslušalca ne pričakujemo pisanja naslovov po nareku. Načeloma se v spletnem mediju izogibamo pisanju naslovov, ampak besedilo, ki je povezano, »podložimo« z naslovom, tako kot je narejeno v prvem odstavku tega odgovora.
Kako bi pri branju opozorili na povezavo, pa je odvisno od konteksta:
(a) Če je spletni naslov skladenjsko integralni del besedila, se mu ne moremo izogniti, npr.Več informacij na www.vaterpolska-zveza.si.
Preberemo kot: Več informacij na spletni strani www pika vaterpolska vezaj zveza pika si.(b) Če je spletni naslov dodan osnovnemu besedilu kot ponazorilo, ga lahko bodisi (b1) izpustimo bodisi (b2) na naslov zgolj opozorimo.
Vinska cesta spodnje Vipavske doline, www.novagorica-turizem.com, nudi široko ponudbo vin znanih in svetovno uveljavljenih sort.
Preberemo kot:
(b1) Vinska cesta spodnje Vipavske doline nudi široko ponudbo vin znanih in svetovno uveljavljenih sort.
(b2) Vinska cesta spodnje Vipavske doline nudi široko ponudbo vin znanih in svetovno uveljavljenih sort., podrobneje na spletni strani.Možnost b2 prinaša zadrege, če so besede v spletnih naslovih zapisane drugače kot v pisanih besedilih (kar je pogosto, npr. novagorica-turizem.com). Pri branju bi morali opozoriti torej tudi na to, da je Nova Gorica v spletnem naslovu zapisana brez presledkov in skupaj, nato pa z vezajem povezana z besedo turizem. Tako zapleten opis naslova poslušalcu ne bo ravno koristil.
V takih primerih je vsekakor bolje, da uporabimo uvajalno sredstvo in opišemo, kje se informacija nahaja, pri čemer uporabimo polnopomenski del domene – že zaradi lažjega sledenja vsebini ali kasnejši identifikaciji, npr.:- podrobneje na spletni strani novogoriške turistične zveze ali
- več na spletni strani časopisa Washington Post.
Helena Dobrovoljc (september 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.