Zapis besede »Poljud«
-
Vprašanje:Kako se piše poljud (po očetu Jud, po materi Slovenec)? Morda tako kot Neslovenec?
Beseda je nastala v povezavi z romanom Čudežni Feliks.
Odgovor:Beseda, po kateri sprašujete, se v slovarjih slovenskega knjižnega jezika še ni pojavila.
Velika začetnica pri imenih pripadnikov držav ali narodov se v sestavljenkah prenaša na predpono, pri izpeljankah iz njih pa ali ostaja velika ali pa se ravna po pravopisnih pravilih (recimo v novonastalem pridevniku). Še najbolj razširjeno je tvorjenje z ne- (Neslovenec, neslovenski, ki pri binarnem pogledu na svet deluje (na ravni besede!) vključujoče ali izključujoče tudi pri poimenovanjih (občnih besedah), npr. nedelavec. Stilistične možnosti so veliko širše, opisne.Tako je v členu 38 predloga novih pravopisnih pravil Pravopis 8.0 zapisano:
Kadar prebivalsko ime (Slovenec, Ljubljančan) nastopa v tvorjenki s predpono, npr. ne‑, so‑, se velika začetnica z lastnega imena prenese na začetek tvorjenke: Neslovenec, Soljubljančan.
Tvorjenke s predpono pol- pišemo skupaj. Predlagano pravilo (da se v tvorjenkah velika začetnica prenese na začetek besede) se uveljavlja v rabi že dalj časa, načeloma pa pri vseh sestavljenkah.
Besedo jud oz. Jud lahko glede na pomen zapišemo z veliko ali malo začetnico, pri čemer je jud pripadnik judovske vere, Jud pa pripadnik judovskega naroda. Od tega je odvisna tudi začetnica v sestavljenkah, npr. Polslovenka, Poljud – kjer se beseda Poljud pojavlja v pomenu, da je eden od staršev Jud, je zapisana z veliko začetnico.
Omenimo, da take sestavljenke pridejo v poštev v prevodih iz tujih jezikov, torej jih smiselno prevzemamo, in v razpravljanju o rasističnih praksah. Odgovorno jih smemo – pač glede na tip besedila – uporabljati v izvirnih besedilih, res pa ni treba z njimi podžigati novodobnega rasizma. Zato se prepričajmo, ali so take sestavljenke v besedilu, ki ga dajemo iz rok, res potrebne. V prevodih ne moremo brez njih, nasploh pa jih bomo pisali po slovensko in po naših pravopisnih pravilih.
Urška Vranjek Ošlak, Peter Weiss (september 2022)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.