Pika na plaketi
-
Vprašanje:Zanima me, ali je treba pri sestavljanju besedila za plakete osnovno besedilo končati s piko. V našem primeru: "Nagrado Radojke Vrančič za leto 2022, ki jo podeljuje Društvo slovenskih književnih prevajalcev, prejme prevajalka Živa Čebulj za prevod dela Andrée Chedid: Ubesediti pesem." (Glejte slikovno gradivo.) Ker si želimo, da sta v imenovalniku tako ime nagrajenca ali nagrajenke in ime avtorja ali avtorice, smo besedilo oblikovali v poved. Seveda vemo, da se poved začne z veliko začetnico in konča z ločilom, a je pika v tem primeru (Ubesediti pesem.) vizualno moteča, poleg tega lahko daje napačen vtis, kot da je del naslova nagrajenega dela. Kakšne so prakse pri sestavljanju besedil za plakete in v kolikšni meri si lahko privoščim odstop od norme in pravopisnih pravil?
image url)
Odgovor:Strinjam se, da je pika na koncu tako zapisane povedi lahko zavajajoča, hkrati je tudi nekoliko nepričakovana. Pri tem se lahko sklicujemo na člen 244 v SP 2001, ki med posebnostmi navaja, da pike navadno ne pišemo na koncu enot v stolpcih. Zgled, ki je tam naveden, je sicer nekoliko drugačen, saj ne vsebuje niti vmesnih ločil, ki bi jih sicer uporabili pri linearnem zapisu in ste jih tudi vi uporabili pri zapisu povedi:
Obvestijo se:
predsednik
podpredsednik
tajnik
arhivVendarle pa bi tudi za vašo plaketo lahko rekli, da je jedrno besedilo na njej oblikovano v stolpec. Poleg tega je jasno ločeno od preostalih besedilnih delov, zato umanjkanje končne pike nikakor ne vpliva na zapis prve sestavine v naslednjem delu z veliko začetnico (V Ljubljani ...).
Tina Lengar Verovnik (november 2022)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.