Začetnica pri pisanju stvarnih lastnih imen in enakopisnih občnoimenskih poimenovanj

• Vprašanje:

Lepo bi prosila za pomoč pri rabi velike in male začetnice. Kako zapisujemo npr. osnovno šolo, gimnazijo in fakulteto v življenjepisu, npr.:

Obiskovala sem O/osnovno šolo Ledina v Ljubljani, nato sem odšla na G/gimnazijo Moste, pozneje sem se vpisala na F/filozofsko fakulteto v Ljubljani.

Z veliko ali malo?

Imeni osnovna šola in gimnazija bi še sprejela z malo, ker ju občutim kot občni imeni, pri imenu filozofska se mi zatakne. Saj je v Ljubljani le ena F/filozofska fakulteta; utemeljitev, da mislimo na vrsto in ne na ime (člen 104 v SP 2001), se mi ne zdi povsem prepričljiva. To je, seveda, osebno mišljenje. Seveda pa je OŠ Ledina prav tako ena in bi ju morali verjetno pisati z veliko?

Razumem (vsaj mislim) primere:

• Pismo sem poslala na Filozofsko fakulteto v Ljubljano.
    • Izbirala sem med filozofsko, pedagoško in medicinsko fakulteto.
    • Na razpis se je prijavila tudi Srednja gostinska in turistična šola Izola.
    • Najprej sem obiskovala osnovno šolo v domačem kraju, nato sem odšla na gimnazijo v mesto.

Kako pa je z rabo v raznih časopisnih člankih, revijah, leposlovju? So tu kakšni interni dogovori? Raba je namreč zelo raznolika.

Odgovor:

Pravila za pisanje slovenskih besedil (Slovenski pravopis 2001, člen 104) so univerzalna, kar pomeni, da se pri zapisu velike/male začetnice stvarnih imen ne odločamo glede na vrsto besedila ali njegove objave. Težava, ki jo opisujete, je povezana s tem, da pri nekaterih imenih težko razlikujemo med lastnimi stvarnimi imeni in med vrstnimi poimenovanji, saj so ta izrazno povsem enaka. V vprašanju navedene zglede naj bi zapisovali takole:

• Obiskovala sem Osnovno šolo Ledina v Ljubljani, nato sem odšla na Gimnazijo Moste, pozneje sem se vpisala na F/filozofsko fakulteto v Ljubljani.

Uporabili ste namreč uradna imena teh ustanov: Osnovna šola Ledina in Gimnazija Moste. Izjema je Filozofska fakulteta, kjer je tudi v vašem besedilu mogoče uporabiti oba tipa zapisa: Filozofska fakulteta v Ljubljani ali filozofska fakulteta v Ljubljani.

Če bi uporabili izraze v konstrukcijah [ime kraj], potem bi tudi v prvih dveh izrazih uporabili malo začetnico:

• Otroška leta je preživel v Ljubljani, kjer je končal osnovno šolo na Ledini.
    • Zares pa se Igorjevo življenje spremeni oktobra 1977 po prvem koncertu Pankrtov na moščanski gimnaziji.
    • Mojca je dijakinja ljubljanske gimnazije v Mostah.

Pri imenu Filozofska fakulteta uporabljamo malo začetnico, ko govorimo o fakulteti, na kateri je mogoče študirati humanistične vede:

• Filozofija me je sicer vedno zanimala, tako da sem se po višji šoli vpisal na filozofsko fakulteto.

Helena Dobrovoljc (september 2014)

Prijavite se za odgovor