Posameznica, ki nerada tvega, je ...
-
Vprašanje:Potrebovala bi izraz za umirjeno posameznico, ki najraje izbira dobro poznane, preverjene oz. klasične stvari / aktivnosti, saj ne mara tveganja in adrenalina, ki pride z njim. Na portalu Fran sem med iskanjem tovrstnega izraza naletela na tvegavka, adrenalinec in hazarderka, ampak pri dodajanju predpone ne noben od izrazov po mojem mnenju ne zveni najlepše. Vseeno pa se mi zdi najustreznejši od treh neadrenalinka, vendar ne vem, če je taka ženska oblika izraza pravilna, saj je na portalu Fran nisem zasledila. Morda obstaja še kakšen ustreznejši izraz po vašem mnenju in če ne, je neadrenalinka slovnično pravilna oblika?
Odgovor:Kot sami ugotavljate, je poimenovanj za osebe z nasprotnimi lastnostmi, kot jih sami iščete, kar nekaj. Kdor rad tvega, je tvegavec, ženska pa tvegavka (ki jo npr. najdemo v SP 2001, oba sicer okvalificirana kot knjižno neobčevalno). Izraz za takšno osebo, konkretneje povezano s športnimi aktivnostmi, je adrenalinec oz. za žensko adrenalinka; na portalu Fran pa najdemo še izraza hazarder in hazarderka. SP 2001 zanju navaja sopomenki tvegavec in tvegavka, čeprav sta v SSKJ2 (enako že v SSKJ) glede na razlago zlasti vezana na osebe, ki igrajo igre na srečo, v prenesenem pomenu pa v zvezah lahko tudi širše, kot npr. politični hazarder. Če bi želeli posameznico opisati, morda lahko uporabite te izraze v zanikanih povedih.
Že sami ste poskusili tudi z dodajanjem predpone ne.., kar je pogost besedotvorni postopek, pri katerem dobimo sestavljenke, ki imajo nasprotni pomen od izvornega pridevnika ali samostalnika. V vašem primeru bi torej dobili samostalnike netvegavka, neadrenalinka in nehazarderka, ki pa na eni strani v slovarjih niso zabeleženi, kot že sami ugotavljate, na drugi strani pa tudi v rabi niso uveljavljeni. Vse to pa ne pomeni nujno, da morda za vašo ubeseditev niso primerni.
V opisanem kontekstu bi vam lahko prav prišla še ekspresivna izraza, ki ju prav tako najdemo na portalu Fran, in sicer previdnež in opreznež ter tudi ziheraš, ki pa v knjižnem jeziku ni ustrezen in sodi med pogovorno leksiko, lahko pa ga zapišemo v narekovajih, kot je uveljavljeno za neknjižne besede v knjižnih besedilih, če se v besedilu ne pojavlja tako pogosto, da bi bilo to moteče. Ženske oblike teh poimenovanj so previdnica, opreznica in ziherašica.
Mija Michelizza (april 2023)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.