Sklanjanje zveze »baterija litij-železovega fosfata« (LiFePO4)
-
Vprašanje:
Zanima me, kako naj v stavku pravilno uporabim zvezo LiFePO4 (litij železov fosfat) baterija, če ne želim uporabiti formule, npr. Izbrali smo tri LiFePO4 baterije. Je ustrezno Izbrali smo tri baterije litij železovega fosfata? Ali z levim prilastkom ne gre?
Hvala za odgovor.
Odgovor:
Najprej o zapisu formule LiFePO4 z besedami. V strokovnih besedilih zasledimo zapise z vezajem, torej litij-železov fosfat. Pri tem gre za zapis, ki odraža kemijske lastnosti spojine: v njej sta dva kationa (litij in železo) in en anion (fosfat). Kationa sta enakovredna, in ko to pretvorimo v besede, ju skladenjsko povežemo v samostalniško zloženko (litij-železo). Ker pa sta v spojini skupaj s fosfatom, iz te samostalniške zloženke tvorimo pridevnik: litij-železov (v slovenščini podobnih primerov ni prav veliko; za enak tip gre pri tvorjenki Breznik-Ramovšev pravopis, ki jo navajajo aktualna pravopisna pravila). Podobnih zvez je še več, npr. kalij-magnezijev triklorid, rubidij-železov sulfat. Možno je tudi obratno zaporedje, kadar je en sam kation in dva aniona, npr. fosforjev triklorid-oksid.Težava pa nastopi, ko želimo iz celotne zveze ustvariti pridevnik oziroma jo uporabiti kot prilastek. Pri zapisu s formulo ni težav: baterije LiFePO4 ali (pogosteje) LiFePO4 baterije. Tudi če damo zvezo na mesto desnega prilastka, taka raba ni problematična: baterija litij-železovega fosfata, verjetno pa ni najbolj natančna, zato ne preseneča, da je v celotnem korpusu metaFida zanjo le en zgled rabe:
V avtomobilski industriji prevladuje uporaba LiFePO4 baterij oziroma baterij litij-železovih fosfatov.
Natančnejša bi resda bila zveza pridevnika v levem prilastku in jedrnega samostalnika baterija, vendar imamo pri tvorbi takega pridevnika precejšnje težave. Narediti bi ga morali namreč iz celotne zveze, ki pa že sama vsebuje pridevniško tvorjenko – nekako tako, kot če bi želeli narediti pridevnik iz zveze Breznik-Ramovšev pravopis (le da v tem primeru pridevniška tvorjenka izraža svojino, v vašem primeru pa snovnost). Tako kot ne vemo, kako bi zapisali tako potencialno tvorjenko (*Breznik-Ramovševopravopisno pravilo?, *Breznik-Ramovšpravopisno pravilo?), tudi ni nobenih načel, na katera bi se lahko oprli pri ubesedenju vaše formule znotraj levega prilastka. Da po tem obstaja potreba, pa kažejo zgledi iz metaFide, predvsem iz vanjo vključenega Korpusa akademskih besedil – KAS. Pojavljajo se zlasti spodnji trije načini:
Litij-železo-fosfatna baterija je patent Johna Goodenougha iz leta 1996.
Vir energije bodo baterije kitajskega porekla, sestavljene iz velikoformatnih litij-železo fosfatnih celic z intervalom polnjenja na vsakih 4 do 6 ur.
Glede na sestavo delimo litij-ionske celice na tri večje skupine, ki so najpogosteje uporabljene: litij-kobaltova oksidna (LiCoO2 ali krajše LCO), litij-manganova oksidna (LiMn2O4 ali krajše LMO) ter litij-železova fosfatna (LiFePO4 ali krajše LFP) celica.Na spletni strani enega od ponudnikov takih baterij je mogoče najti tudi zapis litij-železovofosfatna baterija (torej po tipu *Breznik-Ramovševopravopisno pravilo), ki pa ima to slabost, da bi nepoznavalec prej pomislil, da gre za priredno izpeljanko iz zveze 'litij in železov fosfat' kot pa za podredno zloženko iz zveze 'litij-železov fosfat'.
Če povzamem, je torej skladenjsko najustreznejša zveza baterija litij-železovega fosfata, ki pa pomensko ni najbolj natančna, zato stroka išče tudi druge, čeprav vsebinsko ali slovnično manj utemeljene (oz. neutemeljene) načine tvorjenja levega prilastka.
Tina Lengar Verovnik (april 2023)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.