Kako je prav: »pretvorbena« ali »pretvorbna« slovnica?
-
Vprašanje:SSKJ ima za pridevnik pretvorben primer pretvorbna pravila in pretvorbna slovnica, Pravopis pa pretvorbena slovnica. Sta pravilni obe obliki?
Odgovor:Sistem
Iz samostalnikov tvorba in pretvorba, katerih osnova se konča na zvočniško-nezvočniški sklop rb, tj. (pre-)tvorb-a, izpeljemo vrstni pridevnik z obrazilom -ni, ki ga dodamo podstavi (ta je enaka rodilniški osnovi), tj. pretvorbni, tvorbni, zato sta sistemsko ustrezni zvezi pretvorbna slovnica, pretvorbna pravila, ki ju navaja tudi SSKJ.Dvojnice
A oblika pretvorbni ni edina, že SSKJ navaja tudi obliko pretvorben:pretvórben -bna -o tudi pretvórben -a -o prid. (ọ̑)
nanašajoč se na pretvorbo: pretvorbna pravila
♦ jezikosl. pretvorbna slovnica slovnica, ki obravnava pretvarjanje jezikovnih enot po določenih pravilih v pomensko enakovredne jezikovne enoteIzraz (pre)tvorbeni je sicer (ne za slovnico, seveda) obstajal že davno prej (npr. potrebne tvorbene snovi, Slovenec 1913).
Podobno tudi stavbeni – stavbni
V Slovenskem pravopisu 2001 pojavljata dve terminološki zvezi, pretvorbena slovnica in tvorbena slovnica, pretvorbna pa ne. Čeprav za vrivanje samoglasnika e v tvorjenke ni kakega glasoslovno utemeljenega razloga, to ni osamljen primer: podobno je tudi pri pridevniku, tvorjenem iz glagola skrbeti, tj. skrbni [skə̀rbni], samopreskrbni, iz katerih lahko izpeljemo tudi lastnostne pridevnike s pripono -en, npr. skrben (oče).Podobna dvojnica je tudi v paru stavbni – stavbeni, ne pa tudi npr. borbeni. Zakaj? Ob parih stavbeni – stavbni in tvorbeni – tvorbni in borba – borbeni je razlika v tem, da vrstnega pridevnika iz borba nismo nikoli tvorili kot borbni, ker se je za ta pomen uveljavil pridevnik bojni (slov. boj); danes res imamo lastnostni pridevnik borben in najbrž tudi borbeni (gre za hrvatizem: hr. borbena jedinica) ..., medtem ko so stavbeni – stavbni in (pre)tvorbeni – (pre)tvorbni sopomenki.
Sklep
Izraz tvorbeno-pretvorbena slovnica je danes pojmovan že kot termin, v kar ne posegamo. Izjeme so redke, npr. Olga Kunst Gnamuš. Uporabljajo ga jezikoslovci v učbenikih in člankih, o njem predavajo na Oddelku za splošno in primerjalno jezikoslovje FF ter tvorbeniki (ne *tvorbniki) nasploh. Gl. tudi Marija Golden (O jeziku in jezikoslovju, 2001; Tvorbeno-pretvorbena skladnja N. Chomskega, 1987), ki uporablja izraze tvorbenost, tvorbeni opisi, tvorbena slovnica, tvorbeno-pretvorbena skladnja.Helena Dobrovoljc (maj 2023)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.