Sklanjanje samostalnika »sin«
-
Vprašanje:
Zanima me, kako se sklanja samostalnik sin. Ali sta v dv. pravilni obe obliki:- im. sina/sinova,
- daj. sinoma/sinovoma,
- tož. sina/sinova,
- mest. sinih/sinovih,
- or. sinoma/sinovoma ter
- v mn. im. sinovi/sini?
Odgovor:
Pravilne so tako oblike s podaljšano osnovo kot kratke oblike. Vendar so oblike s podaljšavo osnove bolj razširjene in bolj navadne (nezaznamovane):dv. sinôva, sinôv, sinôvoma, sinôva, pri sinôvih, s sinôvoma;
mn. sinôvi, sinôv, sinôvom, sinôve, pri sinôvih, s sinôvi.
V dvojini obstajajo tudi oblike brez podaljšave (sina), vendar so manj običajne. Množinska oblika sini je v knjižnem jeziku redka in stilno zaznamovana.
Morfem -ov, ki se v sodobni knjižni slovenščini pojavlja zlasti pri samostalnikih, ki so v imenovalniku ednine enozložni in izgovorjeni z visokim tonom (npr. drog, jez, tok), predstavlja ostanek nekdanje praslovanske u-jevske sklanjatve. Raziskave sodobne jezikovne prakse kažejo, da je podaljševanje bolj uveljavljeno v množini, v dvojini se namreč pogosto dvojnično pojavljajo tudi oblike brez morfema -ov.
Tanja Mirtič (januar 2015)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.